Yavru Köpek Veterinere Ne Zaman Gider


Sekiz haftalıkken köpek yavrusu veterinere götürün. 
Eğer bir köpek yavrusu varsa, ilk veterinerlik ziyaretini 8 haftaya kadar yapmalıdır. Köpek yavrusu veya köpeğiniz bundan daha büyükse ve henüz veterinere gitmediyse, şimdi bir muayene için randevu alma ve aşıları başlatma veya güncelleme zamanı. Bu, köpeğinizin sağlığı için önemlidir. 

  • Köpeğinizi kuduza karşı aşıladığınızdan emin olun, çünkü bu ölümcül hastalık insanlar tarafından yakalanabilir. Birçok devletin kuduza karşı aşılanması yasal bir zorunluluktur.


Aşıların ilk turu için randevular ayarlayın. 
İlk veteriner ziyareti için aslında iki randevu almanız gerekir. İlk randevu ilk aşı olacak, ardından üç ila dört hafta içinde (veterinerinizin tavsiyelerine bağlı olarak) bir güçlendirici aşı olacaktır. Bu, köpek yavrusu bağışıklık sisteminizin istilacı hastalıklarla savaşmak için “hazır hale getirilmesini” sağlayacaktır.

  • Veteriner hekim bölgenizde gerekli olan aşıları tartışacaktır. Temel aşılar arasında distemper, kuduz ve muhtemelen Lyme aşısı bulunur.
  • Aşılar genellikle her yıl veya iki yılda bir güçlendirilir. Veteriner klinikleri genellikle ilk kez verildikten sonra rutin aşılar için son tarihten birkaç hafta önce posta veya e-posta yoluyla bir hatırlatma gönderir.


Köpeğinize kalp kurdu önleyici verin. 
Bir diğer önemli sağlık sorunu da kalp kurdu hastalığıdır. Bu kötü haşere sivrisinekler tarafından yayılır ve köpeğin kalplerinde yaşar, sefalete ve hastalığa neden olur. Köpeğinizin bu zararlıdan arınmış olduğundan emin olmak için bir teste ihtiyacı olacaktır. Köpeğinize çok açıksa bu hastalığı önlemek için kalp kurdu önleyici de mümkün olan en kısa sürede başlatılmalıdır. Bu ya köpeğinizi altı aya kadar koruyacak bir atış ya da köpeğinizin yediği aylık bir solucan hapıdır.

  • Köpeğiniz kalp kurdu için pozitif test yaparsa, veteriner hekim genellikle daha fazla kan çalışması, kalp röntgenleri ve sert bir ilacın ve oral ilacın atışlarından oluşan (ağrılı) bir tedaviyi tartışacaktır.


Solucan kurt gidermek için veterinerinizle tartışın. 
Veteriner hekiminiz köpeğiniz için rutin solucan giderme önerecektir. Yavrulara, iki yaygın bağırsak zararlısı olan yuvarlak kurtlar ve kanca kurtlarından arınmış olduklarından emin olmak için aşılama randevularında genellikle bir zayıflama tedavisi verilir.

  • Köpeğinizin dışkısı, köpeğinizin bağırsak parazitlerinden arınmış olduğundan emin olmak için takip aşılama randevularında incelenecektir.


Köpeğiniz için spaying veya kısırlaştırmayı düşünün. 
Bu işlem köpek aşırı nüfusunu kontrol etmeye yardımcı olur ve bazı sorunları önler: erkek köpek dövüşü, üreme yolu kanserleri ve erkek köpek dolaşımını durdurur.

  • Bununla birlikte, dolaşım çit gibi daha az invaziv yollarla çözülebilir ve köpek saldırganlığı eğitim ve köpeğinizi daha güvenli hissettirerek ortadan kaldırılabilir.
  • Vazektomi, Neutering, Tubal Ligasyon ve Ovary-Sparing Spay (OSS) gibi alternatif seçenekler de mevcuttur. Gelmesi daha zor olsa da, spaying ve kısırlaştırmadan daha az uzun vadeli sağlık riskleri ile gelirler. Spaying ve kısırlaştırma, farklı kanser türleri, ortopedik bozukluklar ve kardiyak hemanjiyosarkom gibi ilişkili birçok sağlık riski ile birlikte gelir.

Yavru Köpek Veterinere Ne Zaman Gider” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir