Tahtakurusu Nedir ? | PET SÖZLÜK

Tahtakurusu Nedir ?

Tahtakurusu Nedir ?

Tahtakurusu ya da latince adı olan Cimex Lectularius, özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde birçok vatandaşın korkulu rüyası olan bu tür, tahta yiyen tahta kurdu ile karıştırılan ancak çok daha tehlikeli bir canlıdır. Bu makalemizde bu tehlikeli canlıyı inceleyeceğiz.

Tahtakurusu Türleri Nelerdir ?

Tahtakurusunun iki farklı çeşidi vardır. Latince “cimicidae” olarak adlandırılan kanatsız tahtakuruları ülkemizde de bulunmaktadır. Genellikle geceleri aktif olmatadırlar. İnsanlar, memeli hayvanlar ve kanatlılardan kan emerek yaşarlar.Üst kısımlarında koku bezleri vardır ve bu koku bezlerinden pis bir koku yayarlar. Tahtakurusu basık vücut yapısına sahip bir böcek olduğundan her küçük aralara girebilmekte ve yarıklardan evlere sızabilmektedir.

Kanatsız tahtakurularının taşıdığı bilinen herhangi bir hastalık yoktur.

Diğer tür ise kanatlı tahtakurusudur. Kanatlı tahtakuruları ülkemizde bulunmamaktadır. Bu böcekler genellikle Güney Amerika ve Orta Amerika’da görülür. Bu kanatlı parazitlere ingilizce “kissing bug” denir. Böyle denilmesinin sebebi insanları gece uykularında dudaklarından ısırıp kan emmeleridir. Bu tür bazı hastalıkları taşıdığınan kanatsız tahtakurularına göre daha tehlikelidir. Genelde geceleri grup halinde bir yerden başka bir yere giderler ve gün boyunca orada kalabilirler.

Tahtakuruları Nerelerde Bulunur ?

Tahtakuruları genellikle yatakların içlerine sinsice sızan parazitlerdir.Genellikle farkedilmesi çok zordur. Ev ortamının temiz ya da pis olmasıyla ilişkisi yoktur. Sokmalardan dolayı vücutta kızarık yayan bu parazitler, sizi sokmadan önce iğnesi vasıtasıyla yaydığı sıvı ile sokacağı yeri uyusturur. Bu esnada ısırldığınızı farkedemezsiniz. Ardından ısıraln bölge kızarır ve kaşınmaya başlar. Isırılan bölhe çok kaşınılırsa vücudunuz alerjik reaksiyon verebilir ve kabarıklıklar oluşabilir.

Tahtakurusundan Nasıl Kurtulabilirim ?

Maalesef bu hayvanlarla mücadele çok zordur. Evde bulunan tüm eşyalar ve duvarlar ilaçlanmalı, yeni böceklere karşı duvralardaki çatlak ve yarıklar sıvanmalı ve eski mobilyalar evden çıkarılmalıdır. Tüm bunlar yapılsa dahi eviniz tekrar tahtakurularının hedefi olabilir. Bu yüzden bu parazitlerden tamamıyla kurtulmak imkansızdır. Ayrıca üzerinizdeki kıyafetleriniz, çantanız ya da ayakkabılarınız ile bu böcekleri dışarıdan eve taşıma ihtimaliniz de var. Bunu engellemek için dışarıya çıkarken kullandığınız eşyalarınızı ve kıyafetlerinizi 50 derece veya üstü bir ısıda yıkayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir