Sphynx Kedisi | PET SÖZLÜK

Sphynx Kedisi

Temel Bilgiler

Kürksüz kedigiller hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyor ya da tüysüz kedinin hangi türünün sizin için uygun olduğunu düşünüyorsanız, tüm tüysüz kediler hakkında bilmeniz gereken birkaç şey vardır.

Tüysüz kediler, doğal gen mutasyonlarının sonucudur. Hangi spesifik genin mutasyona uğradığı ve baskın ya da resesif olup olmadığı cinse göre değişir. Ayrıca, bazı tüysüz kedilerde şeftali tüyü vardır. Tüysüz kedilerin özel bir bakım gerektirdiğini de unutmayın. Sık sık kalın bir süveter veya sıcak yatakları ile vücut sıcaklıklarını düzenlemek için yardıma ihtiyaç duyarlar ve güneşte uzun süre kalamazlar. Ek olarak, bazı cinslerin cilt üzerinde yağ birikmesini önlemek için düzenli bir banyoya ihtiyacı vardır.

En bilinen tüysüz kedi cinsi Sphynx’tir. Cinsin kökeni Kanada’dan gelmektedir ve 1960’lı yılların ortalarında Toronto’da ortaya çıktığı söylenmektedir. Doğal olarak oluşan resesif genetik bir mutasyondan ortaya çıkan Sphynx ırkı, kısa tüylü kediler ile yapılan dikkatli bir şekilde üreme yoluyla geliştirilmiştir. Bu iyi tanımlanmış tüysüz kedi ırkına yol açan melezleme, sağlıklı ve sağlam bir gen havuzuna da katkıda bulunmuştur.

Irk, 2002’de CFA’nın Sphynx’e resmi cins tanıma hakkı vermesi ve TICA’nın 2005’te dava açması ile gündeme gelmiştir. Fakat bugün Sphynx, şefkatli doğası ve eğlenceli kişiliği ile tanınmaktadır. Tabii ki, en ayırt edici faktörü pürüzsüz, kırışık cildidir. Sphynx kedileri, öncelikle üz bacak ve kuyrukta hafif tüylere sahip olabilir. Ayrıca Sphynx, çeşitli yerleşik ve deneysel tüysüz kedi ırklarının melezlenmesinde temel bir cins olarak kullanılmıştır.

Günümüzde birçok ünlünün de sahip olduğu bu kedi türü tüm kediseverlerin imrenerek baktığı çok pahalı bir ırk olma özelliğiyle biliniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir