Salmonella Hastalık Belirti ve Tedavileri

 
Belirtileri: Hasta kuşlar ince, kabarık görünebilir ve göz kapakları şişmiş olabilir. Genellikle uyuşuk ve kullanımı kolaydır. 

Enfekte bazı kuşlar dışa dönük semptomlar göstermeyebilir ancak hastalığın taşıyıcılarıdır ve enfeksiyonu diğer kuşlara yayabilir. 

Enfeksiyon Rotası: Çok sayıda kuşun ortak tünellerde veya beslenme yerlerinde toplandığı ve besleme istasyonlarındaki yetersiz hijyenin yerel bir salgını tetikleyebildiği yerlerde bulaşma riski en fazladır. Enfekte olmuş kuşların çoğu ölürken, bazıları herhangi bir belirti göstermez ve bir süredir taşıyıcı görevi görebilir. Salmonelloz, yiyecek ve suyun fekal kirlenmesiyle hasta kuşlar tarafından bulaşır, ancak kuştan kuşa temas ile de bulaşabilir. Salmonella, besleyici kuşlarda yaygın bir ölüm nedenidir, ancak semptomlar her zaman açık değildir. 

Yapabilecekleriniz: Tüm besleme alanlarını ve su kaplarını temiz ve dışkılardan koruyarak salgınlar en iyi şekilde önlenir. Bazı salmonella türleri de insanda besin zehirlenmesinden sorumludur. Bu nedenle, hasta veya ölü kuşları tutarken, besleyicileri ve su kaplarını temizlerken kişisel hijyen uygulamak çok önemlidir. 

 
Evcil Kuşunuzda Salmonella Enfeksiyonu: 

Evcil hayvanınızın enfeksiyona maruz kalmış olabileceğini düşünüyorsanız, veterinerinize bakın. Kuşun dışkılarından bir numuneyi test ederek bakterileri tanımlayabilir. Veterineriniz aşağıdakilerden herhangi birini veya farklı antibiyotikleri ve ishalleri önleyebilir . 

Sıhhi koşullar, iyi beslenme ve stressiz bir ortam sağlandığı takdirde, kuşların tamamen iyileşmesi muhtemeldir. Çok genç, yaşlı veya bağışıklık sistemi zayıflamış olanlar dışında ölümler nadirdir. 

Kesin tür ilk tespit edildiğinde salmonella enfeksiyonlarının tedavisi daha başarılı olur. Belirli salmonella türleri tanımlandıktan sonra uygun antibiyotik uygulanabilir. Sıkça bulunan Salmonella suşları, yaygın olarak bulunan birçok antibiyotiğe duyarlıdır, ancak serbest sarkan kuşların suşları, farklı direnç derecelerine sahiptir. 

Antibiyotikler: 

Kanamisin: Doz: .01 mgl ila bir gram vücut ağırlığı, günde iki kez intramüsküler olarak. 

Gentamisin: Doz: 0,01 mg ila bir gram vücut ağırlığı günde bir kez veya 25 mg intramüsküler olarak. oral olarak 120 ml içme suyuna. 

Trimethoprim / Sulfamethoxazole Suspension: Günde iki kez oral olarak bir gram vücut ağırlığına .002 ml. 

Sodyum Sülfachiorpridazin Tozu: Dozaj ¼ 120 ml içme suyuna 

antidiyareikler: 

Pepto Bismol: Bağırsak kanalını kaplar . Daha sıkı bir dışkı oluşturmaya yardımcı olur. Doz 2-3 gün ağızda, günde 3 kez düşer. 

Kaopektat: Daolin ve pektin bağırsak kanalını kaplar ve daha sıkı bir dışkı oluşturur. Doz 3, günde 3 kez ağzına düşer. 

* Tedaviye başlamadan önce ek bilgi için lütfen spesifik antibiyotik üreticisine danışın. Allays, bireyleri tedavi etmeden önce ek bilgi için yerel kuş veterinerinize danışın. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir