Papağan Hastalık Türleri | | PET SÖZLÜK

Papağan Hastalık Türleri

Papağan Hastalıkları ve Tedavi Yöntemleri

Yumuşak renkli tüyleriyle bilinen dostlarımız papağanlar en çok beslenen evcil hayvan türlerindendir. Fazla beslenmenin dezavantajlarına büyük ölçüde maruz kalan kuşlar hastalıklarını önlemesi için etkin tedavi planına uyularak erken teşhis öngörülmesi gerekmektedir. Papağanlar diğer canlılara göre sıklıkla veteriner kontrolüne girmesi gerekmektedir. Uzun yıllar boyunca yaşamasının sırrı da veteriner kontrolü ve fazla beslenmesidir. Papağan Hastalıkları bir şey olmaz deyip geçmekle olmaz dikkate alınması gerekilen önemli konudur. Aksi halde papağanınız ölebilir. Erken teşhislerde papağan tedavisi oldukça kolaydır.

Papağanın Hasta Olduğunu Anlamanın Yolları

Papağan türlerinde hasta olduklarını anlamanın en basit yolu karaktersizlik özelliklerini kontrol etmektir. Olumsuz belirtiler hayvanın hasta olup olmadığını belli edecektir. Karaktersizlik özelliklerinde ki farklılıkları nasıl anlarız?

• Titreme
• Tüylerini Yolma
• Sürekli Daire Çizerek Yürüme
• Dengesizlik
• Kambur Şekilde Durması

Papağanınızın kilosuna sürekli dikkat edin bu hasta olup olmadığını anlamanız için en basit yöntemdir. Hastalanan kuşlar halsiz düşer ve beslenmeyi azaltırlar. Kilo kaybı yaşıyorsa sorunlar başlıyor olabilir. Kilo kaybetmekle beraber yaptığı davranışları duruşu değişir. Kanatlarını salar, sesinde değişimler başlar ve uzun süre hareketsiz kalabilir. (1-2 dakika Min.)

Papağan Türlerinde En Çok Rastlanan Hastalık Çeşitleri

1) Sindirim Sistemi Bozulması
Mikrop, bakteri veya kurt bulaşmış besinleri tüketmesi sonucu kuşunuz hastalığa kapılma riskindedir. Sindirim sisteminin bozulduğunun belirtisi karnın alt kısmında şişmeler meydana gelir. Hareketliliği azalır ve halsizleşmeye başlar. Bitkin düşme durumu başladığında veteriner hekimin haberi olmak şartı ile suluğa düzenli aralıklarla elma sirkesi damlatılması gerekiyor. “Hekim eşliğinde yapmanız tavsiye edilir. Yanlış müdahalede kuşunuz ölebilir.”

2) Giyardiya Kıstı
Evcil hayvanların dışkılarında rastlanılan parazit ile meydana gelen bağırsak rahatsızlığıdır. Papağanın cilt kuruması, halsizlik ve ishal belirtileriyle karşılaşır. Giyardiya hastalığı bulaşıcıdır. Yanında bulunan evcil hayvan hastalıktan etkilenebilir ve aynı duruma gelebilir. Bu hastalığı önlemenin yöntemlerinin başında ise papağan dışkısından temizlenmiş kafes yeterli olacaktır. Tedavisi mümkün olan giyardiya kıstı hastalığının veteriner eşliğinde doğru antibiyotik dozunda verilmelidir.

3) Papağan Humması (Ateşlenme)
Nefesini zorlayan ve gözlerde çapaklanma ile belirtilerini veren hastalık şiddetli olduğu sürece tehlikelidir. İştahsızlık, depresyon ve ishal gibi belirtileri de gözlemlenmektedir. Bu belirtileri erken teşhis ederek müdahale etmek papağanınız için önem taşıyor. Veteriner hekiminin haberi olması şartıyla müdahaleyi onun eşliğinde yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir