Köpeğimizin Tüy Bakımı Ve Size Yakınlığı | PET SÖZLÜK

Köpeklerde Tüy Bakımı

Köpeğimizin Tüy Bakımı Ve Size Yakınlığı 

Özellikle yavru köpeklerin tüy bakımları her gün ve düzenli yapılmalıdır. Bunun amacı yalnızca tüylerin düzgün durması ve dökülmesinin azaltılması değildir. Doğru yapılan tüy bakımı köpeğinizin kucağınıza gelmekten çekinmesini önler; ayrıca köpeğin sahibiyle arasındaki bağı da güçlendirir. Düzenli olarak köpeğin kucağa alınması, onun vücudunu tanımanızı sağlayacaktır.. Yavru köpeğinizin vücudunu tanımanız bir sağlık sorununu olduğunda farketmenizi kolaylaştırır. Özellikle yavru köpeğinizin ilk zamanlarında bu çok önemli olabilir. 

Tüy Bakımı  

Köpeğinizin tüylerinin uzunluğunu ya da kıslaığını dikkate almadan, yavru köpeğinizin tüy bakımı düzenli bir şekilde her gün yapmalısınız. Köpelerin genel çoğunluğu, tüylerinin taranmasından hoşlanır. Özellikle de erken yaşta bakıma başlanırsa. 

Köpeğinizin kendisine ait olanl fırçasını kullanarak, tüylerini bir süre taramayın; yalnızca tüm vücuduna yavaşça dokunmanız yeterli. Tarama süresini her gün uzatın ve yaptığınız işi kabul edip bir süre kıpırdamadığında, taramaya ara verp onu ödüllendirin. Bir yürüyüş, bir oyun ya da yiyecek ile ödüllendirebilirsini. Bu şekilde ödül ile köpeğinize alışkanlık kazandırabilirsiniz. Masanın üstünde tüy bakımı yapmak öenmlidir çünkü köpeğiniz bir veterinere ya da kuaföre gittiğinde zaten buna maruz kalacak. Köpeğinizin masaya alışması için tüy tarama işlemini bir masada yapabilirsiniz  

Köpeğinizin bazı hassas bölgeleri vardır. Köpeklerin, özellikle de yavru köpeklerin baş bölgeleri çok hassastır. Dolayısıyla baş kısmını fırçalarken daha da nazik davranmalısınız. Yavru köpeğiniz kıpırdanmaya başlarsa, duruncaya kadar onu sıkıca tutun. Onunla sakince konuşun ve her durduğunda ona bir ödül vermeye çalışın. 

Yavru Köpeğinizin Tüy VTırnaklarının Kısaltılması 

Köpeğinizin tüylerini bazen kısaltmanız gerekebilir. Özellikle de köpeğinizin kulakları, gözleri ve ayaklarının çevresindeki tüyleri kısa tutmanız önemlidir. Bu iş, genellikle kendi başınıza kolaylıkla yapabileceğiniz bir iştir; ancak köpeğin ırkı için en iyi görünümü sağlamak üzere özel bir tüy kesimi gerekiyorsa, profesyonel bir köpek kuaföründen bilgi ve yardım alın. 

Köpeğinizin tırnaklarını sürekli kontrol etmelisiniz. Kötü şekilde takılmaya ve acı veren kopma kazalarına karşı doğru biçim ve şekilde kısaltılmalıdır. Bu iş de sizin kolayca yapabileceğiniz bir iştir. Anack, tırnakları çok kısa kesmemeye dikkat edin. Köpeklerin tırnak uçları oldukça hassastır ve kanayabilir ya da köpeğiniz için acı verici olabilir. 

Bir Köpeğin Banyo İle İmtihanı 

Köpeklere yönelik banyo ürünleri, günümüzde insanlar için sunulan ürünler kadar fazladır ve insanların bakım ürünlerine kıyasla köpeğin cilt tipine daha uygundur. Köpeğinizin tüy şekline en uygun köpek şampuanını seçebilirsiniz. Uzun tüylü köpeklerde, tüylerin daha çabuk renk kaybetmesi ve kirlenme olasılığı yüksektir. Bu nedele sık sık banyo yaptırılmalıdır.Köpeğinizi yıkarken dikatli olmanız gereken en önemli husus gözlerine sabun kaçırmamanızdır. 

Kaymayan plastik bir paspas sayesinde köpeğinizi duşa sokarken ve çıkartırken güvenliğini sağlayabilirsiniz.  

Ayrıca tüm bunları yapmakta zorlanıyorsanız ya da zaman bulamıyorsanız, bir köpek kuaförüyle düzenli çalışabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir