Köpeklerde Hepatit B Virüsü (HBS) | PET SÖZLÜK

Köpeklerde Hepatit B Virüsü

Köpeklerde Hepatit B Virüsü Nedir ?

Köpeklerde Hepatit B virüsü karaciğer hücrelerinin hasar görmesiyle ortaya çıkan bir çeşit karaciğer enfeksiyonudur. Köpek hepatiti, karaciğeri etkileyen oldukça bulaşıcı bir virüsün neden olduğu çok ciddi bir durumdur. Yavru köpeklerde son derece hızlı gelişebilir. Hepatit B virüsü bulaşan köpeklerde ölüm oranları % 10-30 arasındadır ve genellikle çok genç köpeklerde görülme olasılığı en yüksektir.

Bulaşıcı Köpek Hepatitinin Belirtileri Nelerdir ?

Bulaşıcı köpek hepatiti olan bir köpek yavrusu veya köpek, çeşitli belirtiler gösterecektir. Her zaman köpeğinizde bu belirtilerin olup olmadığını kontol etmelisiniz:

  • Ateş
  • Letarji
  • İshal
  • Kusma
  • Genişlemiş karaciğer
  • Karın ağrısı

Daha ciddi bulaşıcı köpek hepatiti vakası olan yavru köpek veya genç köpeklerde de aşağıdaki belirtilere rastlamak mümkündür.:

  • Ciltte çürük
  • Ciltte kırmızı noktalar
  • Şişmiş ve genişlemiş lenf bezleri

Bulaşıcı Köpek Hepatitine Ne Sebep Olur ?

Hepatit B bazı yollarla köpekler bulaşır. Genellikle kan, burun akıntısı, tükürük, idrar veya enfekte olmuş köpeklerin dışkısı yoluyla bulaşır.

Köpek topluluklarında uzun süre hayatta kalabilen ve eter gibi lipit çözücülere dirençli olduğu için hayvanın vücudundan çıkarılması zor bir virüstür.

Yavru Köpeğim Hepatit B Virüsüne Karşı Aşılanabilir Mi ?

Köpek hepatiti doğru aşılama ile önlenebilir bir hastalıktır. Bu nedenle, köpek sahiplerinin gerekli aşıları doğru yaşta yaptırmaları çok önemlidir.

Yavru köpeklere genellikle altı ila sekiz haftalıkken ve yedi ila dokuz haftalıkken verilen Hepatit B aşısı yapılır

Yavru köpeğinize, 11-13 haftada bulaşıcı köpek hepatiti için ilk güçlendirici verilmelidir. Bu ilk güçlendiriciden sonra köpeğiniz hepatit virüsüne karşı korumalı hale gelecektir.

Köpeğimin Aşıya İhtiyacı Olup Olmadığını Nasıl Bilebilirim?

Veterinerler tarafından yavrulara verilen aşılar zorunludur veya tavsiye edilir.Köpek hepatitine yönelik aşı, zorunlu aşılardan biridir ve bu nedenle veterineriniz tarafından uygulanan aşılama programının bir parçası olarak kesinlikle yavru köpeğinize uygulanacaktır.

Aşı Her Zaman Bulaşıcı Köpek Hepatitine Karşı Köpeğimi Korur Mu?

Hepatit B virüsü için köpeğe uygulanan ilk enjeksiyonlar kalıcı olarak köpeğinizi koruyamaz. Köpeğinize yaşamı boyunca destekleyici enjeksiyonlar yaptırmalısınız.

Veterinerinizle konuşun, zaman geçirecekleri yere ve ne yapacaklarına bağlı olarak, yavru

köpeğinizin ihtiyaçlarına en uygun aşı programını seçmenize yardımcı olacaklardır.

Köpeğimin Hepatit B Olduğunu Düşünüyorsam Ne Yapmalıyım?

Yavru köpeğiniz bulaşıcı köpek hepatitinin herhangi bir belirtisini gösterirse derhal bir veterinere başvurmanız önemlidir. Yavru köpeğinizin virüslü olup olmadığını belirlemek ve en iyi tedavi yöntemini önermek için çeşitli kan testleri, antikor testleri ve immüno-floresan taraması yapacaklardır.

Köpeğinizin ihtiyaç duyduğu aşılarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, veterinerinizle konuşun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir