Köpeklerde Diyabet Hastalığı Testi | PET SÖZLÜK

Köpeklerde Diyabet Testi

Köpeğinize Diyabet Testi Yaptırmanız İçin 5 Sebep 

Bazı yetkililerin 12 yaşına kadar her 100 köpekten 1’inin diyabet geliştirdiğini düşündüğünü biliyor muydunuz? 

Diabetes mellitus (Diyabet), pankreasın yeterli miktarda insülin üretemediği, şekeri (“glikoz”) vücut hücrelere alamamasına bağlı bir hormonal sorundur. İnsülin olmadan, vücudun hücreleri şeker için açtır; Maalesef, bu daha sonra vücudu daha fazla şeker üretmeye teşvik eder (hücreleri beslemeye çalışırken). Bu nedenle, köpeğinizin kan şeker çok yüksektir (buna “hiperglisemi” diyoruz). 

İnsülin olmadan, şeker hücrelere giremez; Bu nedenle, günde iki kez küçük bir şırınga ile köpeğinize insülin vermeniz gerekir. Bu, köpeğinizin hayatının geri kalanı için sık sık veteriner ziyaretleri ile birlikte günde iki kez insülin tedavisi demektir ve maliyetli olabilir. 

Köpeğinizin şeker hastası olup olmadığını nasıl anlarsınız? Köpeklerde diyabetin klinik belirtileri şunlardır: 

  • Aşırı idrara çıkma 
  • Evde idrar kazaları 
  • Aşırı kilo veya obezite 
  • Kas erimesi 
  • Vahşi iştah 
  • Sık idrar yolu enfeksiyonları 
  • Zayıflık 
  • Dağınık veya zayıf tüyler 
  • Kataraktlara ikincil körlük 
  • Nöropatiler (sinir problemleri) 

Köpeğiniz büyüdükçe, köpeğinizin sağlıklı olduğundan emin olmak için veterinerinizle rutin kan çalışmaları yapmalısınız. Bu kan çalışması böbrek ve karaciğer problemlerini, anemi, enfeksiyonları, elektrolit problemlerini ve diyabeti ekarte eder. Klinik bulguları ne kadar çabuk anlarsanız, köpeğiniz o kadar erken insülin ile tedavi edilebilirsiniz. 

Bu nedenle, yukarıdaki işaretlerden herhangi birini fark ederseniz, hemen bir veterinere gidin.  

Şimdi köpeğinize diyabet testi uygulamanız için 5 nedenden bahsedelim: 

1. Köpeğiniz daha uzun yaşayacak 

İkincil komplikasyonlar ve enfeksiyonlar görülebileceğinden diyabet köpeğinizin ömrünü kısaltabilir. Diyabet ile vücudun bağışıklık sistemi baskılanır ve köpeğinize uzun süre zarar verebilecek yeni hastalıklar geliştirme olasılığı artat 

2. Köpeğiniz görebilecek. 

Diyabetli köpeklerin çoğunun sonunda katarakttan kör olduğunu biliyor muydunuz? İyi kontrol edilen diyabetik köpeklerde bile, vücuttaki fazla şeker göz merceği üzerinde ikincil etkiler yapabilir; lensden daha fazla su akmasına neden olur ve bu da lensin temizliğini bozar. Sonuç olarak, katarakt oluşur ve sonuçta her iki gözde körlük ve ikincil iltihaplanma meydana gelir. Katarakt ameliyatı yapılabilir ancak bu ameliyatta çok masraflı olabilir. 

3. Paradan tasarruf edeceksiniz 

Diyabet tedavisi, günde iki kez insülin tedavisi, insülin şırıngaları, reçeteli diyetler ve kan testleri için sıklıkla veterinerinize gitmenizi gerektirir. Ayrıca, diyabetik köpekler insülinleri olmadan gidemeyeceğinden, tatildeyken evcil hayvanınızı tedavi etmek için ev bakıcıları veya evcil hayvan bakıcıları kiralamak zorunda kalabilirsiniz. 

4. Evde daha az idrar kazası geçireceksiniz. 

Kontrolsüz diyabetin en büyük belirtilerinden biri aşırısu  içme, idrara çıkma ve evde idrar kazası geçirmedir. Hiperglisemi nedeniyle, köpekler de idrar yolu enfeksiyonları için risk altındadır ve bu durum halınıza zarar verebilir. Köpeğinize ne kadar çabuk insülin uygulayabilir ve diyabetin kontrol altına alınmasını veya kontrol edilmesini sağlayabilirseniz, köpeğiniz o kadar az sıvı tüketecektir ve evdeidrar kazası olmayackatır. 

5. Köpeğinizin sağlıklı olduğunu bilerek daha fazla huzura kavuşacaksınız. 

Veterinerinizle 7 yaşından büyük bir köpek için her yıl aşılar hakkında görüşmelisiniz; daha sonra, yıllık muayene ve rutin kan çalışması konusunda veterinerinize danışın. Erken davranmak birçok tıbbi problemi çözecektir, böylece köpeğinizin daha uzun, daha mutlu ve daha sağlıklı bir yaşam süreceğinden emin olabilirsiniz! 

Herhangi bir sorunuz veya endişeniz varsa, veterinerinizi her zaman ziyaret etmeli veya aramalısınız. Veterinerler evcil hayvanlarınızın sağlığını ve iyiliğini sağlamak için en iyi kaynağınızdır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir