Köpekler Neden Ulur ? | PET SÖZLÜK

Köpekler Neden Ulur ?

Köpekler Ulama Sebebi

Muhtemelen daha önce bu durumu yaşamıştınız; aniden uzakta bir siren çaldığında köpeğinizde bazı farklılıklar olur. Bunu farketmişsinizdir, köpeğinizin kulakları hemen canlanır. Yaklaştıkça ve yaklaştıkça (ve daha yüksek sesle), gittikçe daha fazla tedirgin veya heyecanlı hale geliyor. Sonunda ulumaya başlar. Bu makalede köpeğiniz neden uluyor beraber bulmaya çalışacağız. 

Burada neler oluyor ? Neden köpekler uluyor ? Bunun birkaç nedeni var. Bazıları önemli değil, bazıları da ele alınması gerekiyor. 

Soyu Nereye Dayanıyor ? 

Köpeğinizin uluyan kurt gibi ses çıkardığını mı düşünüyorsunuz ? Muhtemelen köpeklerin kurtlarla uzak bir ilişki içinde olması ve uluma dürtüsü hala genetik kodlarına gömülüdür. Bazen neden yaptıklarını bile bilmiyorlar, tam olarak ne yapmaları gerektiğini bilmiyorlar. Uluma, kronik, yaygın veya istilacı olmadığı sürece tamamen normal ve doğaldır. 

İletişim Mi Kurmak İstiyor ? 

Vahşi doğada, kurtlar kaybolan bir üyeye nerede olduklarını söylemeye ya da kendi bölgelerine zarar veren başka bir hayvana ulurlar. Evcil köpekler için bu, sirenlerdeki uluyanlara (“Hey, ben buradayım!”), Garip bir köpeğin yaklaştığını gördüklerinde (“Çok yakın, dostum!”) uluyabilirler. 

Yukarıdaki iki örnek insanlara yönelik saldırganlık eşlik etmediği sürece endişelenecek bir şey değildir. Çoğu köpek sahibi bile oldukça sevimli bulma eğilimindedir. Ancak, ulumanın düzeltilmesi gereken daha derin bir şeyin belirtisi olduğu durumlar vardır. 

Hastalanmış Veya Yaralanmış Olabilir  

Birçok köpeğin zarar gördüklerini veya hasta olduklarını ifade etme şekli ulumaktır. Köpeğinizin garip sesler çıkardığını veya normalden daha fazla “havladığını” fark ederseniz, onları muayene için veterinere götürün. 

Ayrılma Kaygısı Yaşıyor Olabilir 

Kurtların vahşi doğada birbirlerini nasıl bulduklarını hatırlıyor musun ? Köpeğiniz ayrılma endişesinden muzdaripse, her ayrıldığınızda bunu yapmaya başlaması mümkündür. Bu durumda genellikler komşularınız için çok eğlenceli olmaz. 

Ulumannın ayrılık kaygısından kaynaklandığını nereden anlayabilirsin ? Genellikle bir şeyleri parçalamak, etrafta dolaşmak veya evin içinde ortadan kaybaolmak gibi başka bir belirti buna eşlik eder. Bu tür ulumaların azalması için her şeyi zamana bırakmak en doğrusudur. 

Sizinde köpeğiniz süreklü uluyor mu ? Yorumlarda bize bundan bahsedin ! 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir