Köpekler İçin Verilmemesi Gereken Gıdalar | PET SÖZLÜK

Köpekler İçin Verilmemesi Gereken Gıdalar

Köpekler İçin Verilmemesi Gereken Gıdalar

 • Mayalı hamur, sindirim sisteminde gaz üretmekle, mide ya da bağırsaklarda ağrı ve yırtılmalara neden olabilir.
  Tütün ve tütün ürünleri zehirli gazı , koma ve ölüme sebep olacak krizlere neden olabilir.
  Büyük miktarlarda masa artıkları ile beslenme dengeli değildir. Diyetin % 10’unu asla Aşmamalıdır. Et yağdan arındırılmış olmalıdır; kemik asla besin olmamalıdır. Zaten sindirilemediği gibi kıymıkları ölüme varacak sindirim sorunlarına sebep olabilir.
  Bol miktarda tüketilen iyotlu tuz elektrolit dengesizliğine yol açabilir.
  Şekerli gıdalar, obezite, diş problemleri, ve muhtemelen diabetes mellitus’a sebep olabilir.
  Çiğ yumurta ve kümes hayvanı ürünleri salmonella ve benzeri hastalık ajanları içerebilir.
  Daha çok besi hayvanları için tehdit oluştursa da köpek için de patates ve domates dal ve yaprakları, cücüklenmiş patatesler sinir, sindirim ve üriner sistemi etkileyen oksalatlar içermektedir.
  Şeftali ve erik çekirdekleri sindirim sisteminde tıkanmaya neden olabilir
  Soğan ve sarımsak (çiğ, pişmiş ya da toz) içerdiği sülfoksitler ve disülfitlerden dolayı, kırmızı kan hücrelerini tahrip ederek anemiye yol açabilir. Kediler köpeklerden daha hassastır. soğan daha toksiktir.
  Yabani mantarlar, bir takım bahçe ve süs bitkileri ani şok ve ölüme neden olabilecek toksinler içerebilir. Bahçe düzenlerken dikilecek bitkilerin araştırılmasında fayda vardır.
  Süt ve diğer süt ürünleri aşırı miktarda yağ ve laktoz içerdiğinden özellikle yavru köpekler için tehlikelidir. Laktoz içermeyen süt ürünleri evcil hayvan için kullanılabilir.
  Bizzat yemeyeceğiniz her şey, küflü veya bozulmuş gıda ve çöp birden fazla toksin içeriyor olabilir. Kusma ve ishale neden olabilmekten başka diğer organları da etkileyebilir.
  Çikolata, kahve, çay ve diğer kafein, theobromine ya da teofilin içeren kalp ve sinir sistemlerini etkileyen besinler ciddi derecede zarar verir.
  Abartılı yağlı yiyecekler pankreatite neden olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir