Köpek İçin Beslenme Miktarı

Üreticinin besleme önerilerini izleyin. Evcil köpeklerde görülen en büyük beslenme sorunu obezitedir. Köpeğinizi beslerken daima gıda üreticisinin beslenme önerilerini takip etmelisiniz. Bu aslında doğru miktarda yiyeceği günlük olarak ölçmek için bir ölçüm kabı kullanmak anlamına gelir. Yiyecek kabında ya da torbasında genellikle tavsiye edilen bir beslenme izni vardır.

  • Bu tavsiyeye uyun ve muameleleri günde bir veya iki ile sınırlayın; köpeğinizin formda kalması gerekir. [3]

Yetişkin köpekleri günde bir ila iki kez besleyin. Bir yıl boyunca yetişkin köpekler günde iki kez beslenmelidir. İki yaşından büyük köpekler günde bir kez beslenebilir.

  • Büyük cins köpekler veya büyük göğüslü köpekler, şişkinliği önlemek için günde iki veya üç kez küçük öğünlerle beslenmeli ve asla yemekten hemen sonra kullanılmamalıdır. Bu, bazı köpekler için ciddi bir tıbbi sorun olabilir.


Yavruları daha sık besleyin. 
Üç aydan küçük yavru köpeklerin günlük izinlerini üç veya dört beslemeye ayırmaları gerekir. Bir yaşından küçük köpeklerin günde iki ila üç kez beslenmeleri gerekir.

Köpeğinizin vücut durumuna göre yemek miktarını değiştirin. Köpeğinizin vücut durumunu izleyerek, köpeğinizin ideal kilosunda olup olmadığını veya birkaç kilo vermesi veya daha nadiren birkaç kilo alması gerekip gerekmediğini ölçebilirsiniz. İdeal ağırlığına sahip bir köpeğin karnında bir “tuck” olacaktır. Yandan bakıldığında karnı arka bacaklarına doğru eğimli olacaktır. Üstten bakıldığında sağlıklı bir kum saati figürü olacaktır. Kaburgaları ellerinizle hissettiğinizde, her kaburgayı mütevazı bir yağ örtüsünden kolayca hissedeceksiniz.

  • İnce köpeklerin aşırı bir püskürmesi olacak ve kaburgaları kolayca hissedebileceksiniz – kısa saçlı köpeklerde kaburgaları görebileceksiniz. Bir köpek zayıfsa normal yemek ödeneğinin% 10’unu günlük diyetine eklemeyi deneyin.
  • Aşırı kilolu veya obez köpeklerde pike kaybolacak ve kaburgaların hissetmesi zor (aşırı kilolu) ya da hissetmesi neredeyse imkansız (obez) olacaktır. Bir köpek aşırı kilolu veya obez ise normal yemek ödeneğinin% 10’unu alın.
  • Köpeğinizin vücut kondisyon skorunu dört haftada tekrar kontrol edin. Hala zayıf veya yağlı ise, diyeti tekrar% 10 ayarlayın.
  • Herhangi bir endişeniz varsa veterinerinize danışın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir