Köpek Hastalıkları | PET SÖZLÜK

Köpek Hastalıkları

En Yaygın Yaygın Köpek Hastalıkları 

Burada, köpek virüsleri ve diğer yaygın hastalıklarda dikkat etmeniz gereken belirtileri bulmak için enyaygın köpek hastalıkları listemize göz gezdirebilirsiniz. 

Bulaşıcı hastalıklardan kaçınmak çok zordur, ancak çoğu enfeksiyonun örneğin bir köpek barınağı veya köpek şovu gibi köpek yoğunluğunun fazla olduğu yerlerde yayıldığını anlamak da yararlıdır. Bulaşıcı hastalıklar havadan ve kan yoluyla geçer ve yataklardan, kaselerden, tımar ekipmanlarından, enfekte olmuş böceklerden veya hayvanlardan ve açık yaralardan geçebilir. 

Corona Virüsü 

Bu, oldukça bulaşıcı olan ve hem vahşi hem de evcil köpekleri etkileyen bağırsak enfeksiyonudur. Virüs, ince bağırsakların üst, üçte ikisi ile sınırlıdır. Çoğu zaman hiçbir belirti olmayabilir ve enfeksiyon kendiliğinden iyileşir. Ancak bu enfeksiyon parvovirüs gibi başka enfeksiyonlara sahip yavru köpekler ve erişkin köpekler için problemli olabilir. 

Semptomlar: Yaşlı köpeklerde semptom olmaması yaygındır, ancak semptomlar varsa bunlar kusma, ishal ve dehidrasyondur. Tedavi, ekstra sıvı verilmesiyle sağlanabilir. 

Köpeğinizin Coronavirus hastası olduğundan şüpheleniyorsanız, bu hastalık bazı köpekler için ölümcül olabileceğinden veterinere götürmeniz önemlidir. 

Distemper Virüsü  

Köpek distemperi çok ciddi bir viral hastalıktır. Köpekten köpeğe hava yoluyla bulaşabilir. Çok bulaşıcıdır ve bilinen bir tedavisi yoktur, bu yüzden köpeğinize karşı distemper aşı yaptırmanız çok önemlidir. 

Belirtileri: Yüksek sıcaklık, öksürük, uyuşukluk, iştahsızlık, ağır solunum, kırmızı gözler ve burun akıntısı. İshal ve kusma da belirtiler olabilir. 

Köpeğinizin köpek distemperine sahip olduğundan şüpheleniyorsanız derhal veterinerinize danışın. Resepsiyon görevlisine bildirmeden köpeğinizi veterinere götürmeyin, aksi takdirde diğer köpeklere bulaşabilir. 

Köpek Hepatiti (HBS) 

Yaygın olarak Rubarth Hastalığı olarak bilinen Köpek Hepatiti, köpek distemperi ile sıklıkla karıştırılan viral bir hastalıktır. Dışkı, idrar, kan ve tükürük yoluyla bulaşabilir. 

Belirtileri: Yüksek sıcaklık, öksürük, iştahsızlık, depresyon, kusma, soluk diş eti ve karın ağrısı. Sarılık belirtileri, bu hastalık karaciğer ve böbrekleri etkilediği için ortaya çıkabilir. 

Köpeğinizin köpek hepatitine yakalandığından şüpheleniyorsanız derhal veterinerinize danışın. Başka bir köpeğe temas etmesine ve dışkılarını temizlemesine izin vermeyin. 

Köpek Gribi 

Köpek Gribi, öksürüğe neden olabilir ve son derece bulaşıcı bir solunum yolu viral enfeksiyondur. Köpekler arasında birbirlerine yakınlaşınca kolayca iletilir. 

Belirtileri: Öksürme, hapşırma, burun akıntısı, solunum güçlüğü, değişken ateş, iştahsızlık ve uyuşukluk. 

Köpeğinizin grip olduğunu düşünüyorsanız, virüsün tedavi edilmemesi, pnömoni gibi ikincil komplikasyonlara yol açabileceğinden derhal veterinerinize başvurun. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir