Kedilerin Kusma Nedeni | PET SÖZLÜK

Kedilerin Kusma Nedeni

Kediler Neden Kusar ? 

Kediler kendi kendine bakmada iyidir. Ancak titiz bir kediniz bile kendini bu yaygın kedi hastalıklarından ve sağlık sorunlarından koruyamayabilir. 

1. Kusma 

Kusma, birçok nedeni olan kedilerde çok yaygın bir sorundur. Zehirli veya yenmeyen bir şey yemekten (tel gibi), enfeksiyona, idrar yolu hastalıklarına veya diyabetten tüy dökülmesine kadar uzanır. 

Semptomlar genellikle belirgindir ve sersemleme ve karın ağrısı içerir. Kusma, kedinizi çabuk susuz bırakabilir, bu yüzden pisi kusmaya devam ederse veya hasta davranırsa derhal veterinerinizi arayın. Kedinizin kusmuğundan bir örnek toplamanız ve veterinere götürmeniz, veterinerin sorunu bulmasında yardımcı olabilir. 

2. Pireler 

Pireler çok yaygın bir dış kedi sağlığı sorunudur. Ama kolayca tedavi edebilir. Kedinizin pireli  olduğuna dair işaretler: 

Cildindeki pire kiri (küçük siyah noktalar gibi görünüyorlar) 

Sürekli kaşıma 

Sık yalama 

Kırmızı veya tahriş olmuş cilt 

Tüy kaybı 

Cilt enfeksiyonları veya sıcak noktalar 

3. Göz Sorunları 

Kedilerde göz problemleri, konjonktivit, kornea ülseri, katarakt, glokom, travma, virüs, iltihaplanma ve retina hastalığı gibi bir çok şeyden kaynaklanabilir. 

Kedinizin göz problemleri olduğu anlamına gelen birkaç belirtide sulu gözler, gözyaşı lekeli kürk, bulanıklık, kırmızı veya beyaz göz kapağı astarları, gözün köşelerinde topaklanma, göz yumma, göze pençe atma veya görünür bir üçüncü göz kapağı sayılabilir. 

Kedinizin göz problemlerine neyin neden olduğunu bilmiyorsanız, veterinerinizi aramaktan başka yapabileceğiniz pek bir şey yoktur. Göz problemleri acil olarak değerlendirilmelidir, bu yüzden hemen randevu alın. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir