Kedileri Anlamak | PET SÖZLÜK

Kedileri Anlamak

Kedileri Nasıl Anlarız


Bakım gerektirmeyen kedilerin değerini öğrenin. 
Yoğun bir yaşam tarzınız varsa, kediler idealdir. Kendilerini temizlerler, bir çöp kutusu kullanırlar ve bir kerede bir öğüne değer yiyecek verirseniz fazla ısınmazlar. Ayrıca, kendilerine zaman ayırmaktan zevk alırlar, böylece işe gitmek için ayrılmak zorunda kalırsanız üzülmezler. 

  • Kediler çok az fiziksel bakıma ihtiyaç duyduğundan, çok iyi geçinemeyen insanlar için, kronik ağrılı bir kişi veya yaşlı biri gibi, ideal evcil hayvanlardır. 
  • Kedilerin ihtiyaç duymadığını anlamaya çalış. Elbette, uzun bir çalışma gününün sonunda bir kedi size doğru gelmeyebilir. Fakat birbirlerinden uzak oldukları gerçeği, bir kedi sizi sevdiğine karar verdiğinde, gerçekten tatmin edici bir his demektir.
  • Çoğu kedi, yanınızdayken, koltukta otururken ayaklarınızın yanında oturmak veya odadan odaya kadar takip etmek gibi, aslında size yakın olmaktan hoşlandığını gösteren davranışlar sergileyecektir.

Tüm kedilerin benzersiz olduğunu kabul edin. Kediler, tıpkı köpekler veya insanlar gibi, özellikle sevdikleri ve sevmedikleri, kendine özgü kişilikleri vardır. Daha önce tanıştığınız diğer kediler tarafından değerlendirmek yerine her bir kediyi kendi yararına almaya çalışın. Sırf kötü bir deneyim yaşadığın için bütün kedilerin böyle olduğu anlamına gelmez. 

  • Bazı kediler kucaklamaya bayılırken, diğerleri kanepeye oturup senden bir adım ötede mutlu olur.
  • Benzer şekilde, bazı kediler oynamayı sever, bazıları ise güneşte çoğu güneşte şekerleme yapmak ister.
  • Sevgi göstermek için kedilerin kullandığı dili öğrenin. Kedilerin etrafında çok fazla zaman geçirmediyseniz, bir kedinin sizinle arkadaş olmaya çalıştığını bile fark edemeyebilirsiniz. Kuyruğu kaldırılmış, dönüp karnını gösteren veya yüzünü veya tarafını bacağınıza sürtünen işaretler tüm sevgi belirtileridir. [4]
  • Bir kedi hoşnutsuzluk belirtileri de ilk başta ince olabilir. Gevşek kulaklar, kedinin yüz ifadesinde bir değişiklik veya kıllardan oluşan bir palto arayın.

Kedilerin tarihsel önemini araştırın. Geçmişleri hakkında daha fazla şey öğrenirseniz, kedileri daha fazla takdir edebilirsiniz. Yerel kütüphanenizi ziyaret edin ya da farklı medeniyetlerin insanlık tarihi boyunca kedileri nasıl gördüğünü öğrenmek için çevrimiçi arama yapın.

  • Örneğin, eski Mısırlılar kedilere saygı duyuyorlardı ve hatta onlara yarı tanrılar olarak ibadet etmiş olabilirlerdi. Eski Mısır’da bir kediyi incitmek veya öldürmek için sert cezalar bile vardı, tapınak rahipleri çok sayıda kedi tuttu ve sanatlarında sıkça kediler tasvir edildi. 
  • Kediler hakkında daha fazla şey öğrenirken, farelerin ve farelerin varlığından dolayı, kedilerin kendilerini evcilleştirdiklerini, insan topluluklarına girdiğini keşfetmek de ilginizi çekebilir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir