Kedilere Sevgi Ve Şefkat

Kedinize sevgiyi ve şefkatinizi gösterin. Bir kedi yetiştirirken, onlara her gün sevgi ve şefkat göstermeleri önemlidir. Bunu kucağınızda tutarak ve her gün bir süre için sevişerek yapabilirsiniz. Bunu, her gün en az bir süre boyunca onunla oynayarak ve en az bir süre boyunca kesintisiz dikkat vererek yapabilirsiniz. Ne yaparsanız yapın, kedinizin sevildiğinden ve ailenizin önemli bir üyesi olduğundan emin olun.

  • Birçok kedi sadece ara sıra dikkat ister ve istediği zaman ister. Kediniz böyle ise, isterse biraz sevişme ve dikkat gösterin.
  • Kedinizin istekleri, istediğiniz zaman her zaman gelmeyebilir, ancak kedinizin her gün bir parça kesintisiz ilgiyi hakettiğini hatırlamaya çalışın.


Kedinizi sosyalleştirin . 
Mutlu ve iyi düzenlenmiş bir kedi yetiştirmek için, çok küçükken onu sosyalleştirmeye başlamalısınız. Kedinizi küçük bir yavru kedi olduğunda başlayan çok çeşitli insanlara tanıtın, böylece bunun yaşamın normal bir parçası olduğunu bilir. Onu çok çeşitli insanlara maruz bırakmak ve bu etkileşimleri pozitif tutmak, kedinin yeni insanlara karşı korkmak veya agresif olmak yerine, yetişkin olduğunda yeni insanlarla ve hayvanlarla ilgilenmesini ve daha fazla ilgilenmesini sağlayacaktır. 

  • Sosyalleşme, kedinizi çok çeşitli seslere ve durumlara maruz bırakmayı içerebilir. Örneğin, yavru kedi ömrünün başlarında elektrikli süpürgeye maruz kalırsanız, yetişkin olarak korkma olasılığı daha düşüktür.


Kedinize zihin teşvik edici oyuncaklar verin. 
Bütün kediler her gün biraz zihinsel uyarıma ihtiyaç duyar. Bu özellikle kediler yavru kediler ve zihinleri gelişiyorsa geçerlidir. Bu, kısmen, yalnızken oynamaya teşvik edici oyuncaklar vererek sağlanabilir. Bu oyuncaklar etrafta kovalayabileceği motorlu kedi oyuncakları içerebilir, ancak oyuncak fareler veya içlerinde çan bulunan toplar gibi daha basit oyuncakları da içerebilir.

  • Doğru olanı bulmadan önce eve çeşitli oyuncaklar getirmeniz gerekebilir. Oyuncakları kedinizle tek tek deneyin, tercih edene kadar bulun.
  • Kediler, uzun süre boyunca oynadıkları oyuncaklarla sıkılabilirler. Düzenli olarak yeni ve heyecan verici oyuncaklar sağlayın.
  • Kedinizin tercihleri ​​yaşla değişebilir. Bir yavru kedi olarak gıcırtılı bir fare oyuncağını seven bir kedi, yetişkin olarak sicimsi ipi tercih edebilir.

Kedinizle günlük olarak etkileşimde bulunun. Kedinize oyuncaklarını kendi başına oynaması için vermenin yanı sıra, her gün kedinizle oynayarak kaliteli zaman geçirmelisiniz. Bir kedi yetiştirirken, zihnini ve kişiliğini geliştirmek için onunla etkileşimli kaliteli zaman geçirmek önemlidir. Kedinin etrafından dolaşıp havaya sıçraması için ipte bir tüy veya lazer pointer kullanın. Kedinin zevk aldığı diğer oyunları kovalamak ve oynamak için küçük oyuncaklar atın. Bu etkileşim muhtemelen kediyi kendi başına oynamaktan daha fazla uyarıcı olacaktır.

  • Kediniz gerçekten zeki ise, normalde bir köpeğe öğreteceğiniz püf noktaları gibi şeyler yapmak için onu eğitmeye bile çalışabilirsiniz .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir