Kedilerde Veteriner Bakımı


Kedinin kısırlaştırmasını sağla. 
Çoğu kedi erken yaşta kısırlaştırılmalıdır. Kedi tamerleşecek ve desexing, kedinizin dişi kedilerde rahim tümörleri gibi bazı kanserlere yakalanma riskini azaltır. 

  • Diğer bir faydası da dişi kedinizin ısınmasıyla veya erkek kedinizin içini püskürmesi ve eş bulmak için dışarıda dolaşmasıyla uğraşmanıza gerek kalmamasıdır.
  • Sabitlenmemesi gereken tek kediler safkan olan ve bilinçli olarak tecrübeli ve etik üreticiler tarafından ıslah için kullanılmakta olan kedilerdir.
  • Sterilizasyon daha pahalı bir alternatiftir, kedinizin hormonlarını korumasını sağlar. Bu durumda, sterilize bir erkek ve dişi kedinizin olması gerekir, böylece birbirlerinin ihtiyaçlarını karşılayabilirler.
  • Sterilize kediler hala ısınmadan geçecek ve dolaşım (evde eş bulunmuyorsa) veya püskürtme (normal erkek kedilerin tamamı değil) gibi normal kedi davranışını sürdürecektir.


Kedinizi önleyici veterinerlik sınavlarına alın. 
Bir kedinin uygun şekilde yetiştirilmesi için, düzenli olarak veteriner bakımı sağlamanız gerekir. Bir kedi gençken, genellikle veterinerin genel sağlığını kontrol ettiği ve ihtiyaç duyduğu tüm aşıları veya ilaçları güncellediği yıllık bir sınava girmesi gerekir. Kediniz yaşlandıktan sonra, genellikle altı ayda bir, daha sık veteriner kontrolüne ihtiyaç duyacaksınız. 

  • Kedinizin genel olarak sağlıklı olması durumunda, veteriner muayeneleri para israfı gibi görünebilir, ancak uzun vadede size para kazandırır. Erken bir sağlık problemi bulmak ve erken tedavi almak, kedinizin acısı ve ıstırabı ile birlikte maliyetleri düşürebilir.

Koruyucu ilaçlar ile güncel kalın. Kedinizi muayene için getirirken, pire ilaçlarını ve aşılarını veterinerinize danışın. Pire ilaçları için, muhtemelen evde uygulayacağınız Frontline ve Trifexis gibi düzenli bir pire itici tedavi önerecektir. Kedinizin pire istilası yaşamaması için bu ilacı takip etmek önemlidir.

  • Veteriner hekimin önerdiği aşıları ve aşıları destekleyin. Kedinizin maruz kalma riskine ve sağlık geçmişine dayanarak önerilerde bulunacaklar.
  • Veteriner, panleukopenia, herpesvirüs, kalicivirüs, kuduz, kedi lösemi, klamidyoz, enfeksiyöz peritonit, immün yetmezlik, bordetella ve giardiasis için aşı önerebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir