Kedilerde Kanser | PET SÖZLÜK

Kedilerde Kanser

Kedilerde Kanser 

Bir kedi ebeveyni olarak, yaygın hastalıkların belirti ve semptomlarını tanımak önemlidir, böylece gerektiğinde zamanında bir veterinerden yardımı alabilirsiniz.Kedileri sıkça etkileyen diğer tıbbi rahatsızlıklar hakkında bilgi için okumaya devam edin. 

Kanser 

Kanser, hücrelerin kontrolsüz bir şekilde büyüdüğü, çevresindeki dokuyu istila ettiği ve vücudun diğer bölgelerine yayılabilen bir hastalıktır. İnsanlarda olduğu gibi, kedilerde de çeşitli kanser türleri olabilir. Hastalık lokalize edilebilir (bir tümör gibi tek bir bölgeyle sınırlı) veya genelleşebilir (vücuda yayılabilir). 

Kanserin Nedenleri 

Kanser “çok faktörlü” bir hastalıktır, yani bilinen tek bir nedeni yoktur. Ancak, kalıtsal ve çevresel faktörlerin kedilerde kanser gelişimine yol açabileceğini biliyoruz. 

Herhangi bir hastalık belirtisi varsa kedinizi veterinerinize götürmeniz önemlidir. LSA tedavi edilebilirdir ve çoğu kedi tedaviye iyi yanıt verir. 

Kedilerde Kanser Belirtiler

Kedilerde kanser belirtileri arasında şunlar olabilir: 

 • Şişme 
 • Kalıcı yaralar veya cilt enfeksiyonları 
 • Vücudun herhangi bir yerinden anormal akıntı 
 • Ağız kokusu 
 • Davranışta halsizlik, uyuşukluk veya diğer belirgin değişiklik 
 • Kilo kaybı 
 • İshal veya kusma 
 • Pullu ve / veya kırmızı cilt 
 • İştahsızlık 
 • Nefes alma zorluğu, idrar yapma veya dışkılama zorluğu 
 • Davranış değişikliği 

Radyografiler, ultrason, kan değerlendirme ve diğer tanı testleri de kanser olup olmadığını ya da yayılıp yayılmadığını belirlemede yardımcı olabilir. 

Kansere Meyilli Kediler 

Her yaş ve cins kedide kanser teşhisi konsa da yaşlı kedilerde çok daha yaygındır. 

Bazı ırklar belirli kanserlere eğilimlidir, ancak beyaz kulakları ve kafaları olan kediler cilt kanserine karşı özellikle hassastır. 

Kedinize risk altındaki kategorilere girip girmediğini veterinerinize sorun. 

Kedilerde Kanser Önleme 

Kedinizi içeride tutmak, tekrar tekrar güneşe maruz kalma ve güneş yanığının neden olduğu bazı cilt kanserlerinden koruyacaktır. 

Meme kanseri, kediler için yaygın bir kanserdir. Doğru beslenme ile hastalığa kapılma oranı düşebilir. 

Kanser Tedavileri 

Tedavi seçenekleri değişkenlik gösterir ve kanserin tipine ve evresine bağlıdır. 

Yaygın tedaviler cerrahi, kemoterapi, radyasyon ve immünoterapi veya terapilerin bir kombinasyonunu içerir. Tedavinin başarısı, kanserin şekline ve kapsamına ve hastalığın saldırganlığına bağlıdır. Tabii ki, erken teşhis en iyisidir. 

Bazı kedi sahipleri, kanser tedavisini tercih etmemekte, bu durumda ağrı kesici de dahil olmak üzere palyatif bakım düşünülmelidir. Evcil hayvanınızdaki kanser teşhisi sonrasında nasıl devam ettiğinize bakılmaksızın, gelecekteki kararları alırken yaşam kalitesini dikkate almak çok önemlidir. 

Bazı kanserler tedavi edilebilir ve neredeyse bütün hastalar tedaviden en azından bir miktar fayda görebilir. Lütfen, kedinizin kanseri tedavi edilemiyorsa, evcil hayvanınızın daha iyi hissetmesini sağlamak için yapabileceğiniz birçok şey olduğunu unutmayın. Veterinerinizle seçenekleriniz hakkında konuşmaktan çekinmeyin ve iyi beslenme ve sevgi dolu bakımın, kedinizin yaşam kalitesini büyük ölçüde artırabileceğini unutmayın. 

Veterinerinize Ne Zaman Danışılacağını Bilmek 

Kediniz yukarıdaki listede belirtilen herhangi bir klinik belirtiden birini gösteriyorsa derhal veterinerinize başvurun. Kediniz kanser teşhisi alırsa, genellikle uzman veterinerlik uygulamaları ve eğitim hastaneleri tarafından kullanılan bir veteriner onkoloğuna danışabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir