Kedilerde Hepatit B (hbs) | PET SÖZLÜK

Kedilerde Hepatit B (hbs)

Kedilerde Hepatit B Nasıl Tedavi Edilir?

Kedinize hepatit B yani diğer adıyla “HBS” teşhisi konulursa nasıl tedavi edileceği, karaciğer iltihabına neyin sebep olduğuna ve hasarın derecesine bağlıdır. Kediniz hasta görünüyorsa onu veterinere ne kadar erken götürürseniz, iyileşme şansı da o kadar yüksek olur.

Kedilerde HBS Nedir ?

Açıkçası, hepatit karaciğer iltihabı anlamına gelir. Çeşitli karaciğer problemlerini tanımlamak için geniş bir terimdir. Yaygın bir şekli olan kolanjiyopatit, bir kedinin safra kanallarını ve safra kesesini etkiler. Kedinizin en büyük organı olan karaciğer, sindirime ve yağ metabolizmasına yardımcı olmakla birlikte vücudundaki atıkları ve toksinleri filtreler. Vücudunun kullanması için vitamin ve protein üretir. Bu işlemlere müdahale eden herhangi bir hastalık veya durum çok hasta bir kedicikle sonuçlanır.

HBS Belirtiler ve Nedenleri Nedir ?

Karaciğer hastalığının belirtileri arasında uyuşukluk, iştah kaybı, şişmiş karın, kusma ve ishal, sarılık, kişilik değişiklikleri, sürekli susuzluk hissiyatı sayılabilir. Bu belirtiler kedinizin karaciğerinde bir problem olduğunu gösterebilir. Bu yüzden veterineriniz sebebini bulmalı.Veterinerinizin size sorduğu, kedinizin yaşam tarzıyla ilgili soruları yanıtlayarak yardımcı olabilirsiniz. Dış mekan kedileri, pestisitlerle veya karaciğer hastalığına neden olabilecek diğer toksik maddelerle temas edebilir. Kedi, diyabet, kedi lösemisi, hipertiroidizm veya kanser gibi başka hastalıklardan muzdaripse, karaciğerini de etkileyebilir. Güzel haber şu ki, antibiyotikler protozoa veya bakterilerin neden olduğu bir karaciğer enfeksiyonunu kökten temizleyebilir.

Kedilerde HBS Teşhisi Nasıl Yapılır ?

Kedinizin belirtileri diğer birçok hastalığın belirtilerini taklit ettiğinden, bir hepatit tanısını doğrulamak için çok fazla test yapmanız gerekir. Bu test genel olarak tam bir kan tahlili, idrar tahlili, abdominal ultrason veya röntgenleri içerir. Hastalığının nedeni hala bir sır olarak kalırsa, veterineriniz safra kesesinin ve karaciğerinin durumunu belirlemek için keşif ameliyatı yapabilir.

Hepatit B Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Kesin bir tanı konulduğunda, Kediniz büyük olasılıkla bir süre veteriner hastanesinde zaman geçirecektir. Besleme tüpüne ihtiyacı olabilir ve kateterden intravenöz sıvıları alır. Veteriner, altta yatan sebebi tedavi etmelidir. Ayrıca buna bağlı kolesterol oluşumunu azaltmak için antibiyotik tedavisi, steroidler, antienflamatuarlar, vitamin ve besin takviyeleri ve / veya ilaçlar alabilir. Veterineriniz muhtemelen kediniz için özel bir reçete diyeti yazacaktır. Bazı kedilerde, karaciğere safra akışını etkileyen tıkanıklıkları gidermek için ameliyat gerektirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir