Kediler Neden Çok Miyavlar

Kediler Neden Çok Miyavlar 

Kediler neden miyavlar? 

 Nedenler yavru kedilerden kedilere doğru büyüdükçe değişir. Yavrular aç, soğuk veya korktuklarında annelerine miyavlarlar. Ancak, kediler büyüdüklerinde, birbirleriyle iletişim kurmak için tıslama ve hırıltı gibi diğer sesleride çıkarırlar. Miyavlama, insanlarla iletişimi için ayrılmıştır. 

Tabii ki, miyavlama miktarı cins ve hatta kediye göre değişir. Oryantal ırklar, özellikle de Siyam kedileri büyük “konuşmacılar” olarak bilinir, bu nedenle miyavlamayı sevmeyen herkes muhtemelen bu ırklardan uzak durmalıdır. 

Bazı kediler sadece kendi seslerini duymaktan hoşlanırlar, bazıları ise sahipleri ile bir konuşma yapmak isterler. Kediniz istediğinizden biraz daha fazla konuşuyorsa, önce sebebi bulmaya çalışın. Sebebini öğrendikten sonra, kedinizin daha az miyavlamasını sağlamak için çalışabilirsiniz. 

Neden Kedim Bu Kadar Çok Miyavlıyor ? 

Hastalık. İlk adım, veterineriniz tarafından yapılan kapsamlı bir kontrol. Çok sayıda hastalıklar, bir kedinin açlık, susuzluk veya ağrı hissetmesine neden olabilir ve bunlar da aşırı miyavlamaya neden olabilir. Her yaştan kediler aynı zamanda aşırı aktif tiroid veya böbrek hastalığı da geliştirebilir ve bunların her ikisi de aşırı smiavlama ile sonuçlanabilir. 

Dikkat arıyordur. Bazı insanların düşüncesine rağmen, kediler yalnız kalmaktan hoşlanmazlar. Kediler genellikle oyunu başlatmak, sevilmak veya onlarla konuşmanızı sağlamak için miyavlar. Dikkat çeken miyav sesini azaltmak istiyorsanız, miyavladığı zaman yanıt vermeyi bırakın. Sadece sessizken dikkatinizi verin. Tekrar miyavlamaya başlarsa, bırakın ya da uzaklaşın. Ama evcil hayvanını görmezden gelme. Her gün onunla oynayarak, tımar ederek ve konuşarak kaliteli zaman geçirin. Yorgun bir evcil hayvan daha sessiz bir evcil hayvandır. 

Yemek istiyor. Bazı kediler, bir lokma ya da bir ısırık almayı umarak, mutfakta her yürüdüğünde miyavlar. Ve birçok kedi, beslenme zamanlarına yaklaştığında çok ses çıkarır. Bu senin sorununsa, ağladığında kedini beslememelisin. Yiyecekleri bırakmak için sessizleşene kadar bekleyin ve miyavlaması kesilince verin. Bu işe yaramazsa, belirlenen zamanlarda açılan otomatik bir besleyici edinin. Böylece miyavlayarak yemek elde edemeyeceğini anlayacaktır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir