Kedi Sahiplenme Faydaları | PET SÖZLÜK

Kedi Sahiplenme Faydaları

KEDİ SAHİBİ OLMANIN KANITLANMIŞ 5 FAYDASI 

Araştırmalar, internette sadece kedi videoları izlemenin bir kişinin enerjisini artırabileceğini ve olumlu duygular yaratabileceğini göstermiştir. Bu nedenle gerçek kedi sahipliğinin bir çok avantajı olması şaşırtıcı değildir. Burada kedis sahibi olmanın kanıtlanmış 5 faydasından bahsedeceğiz. 

1. ÇEVRE İÇİN KEDİ DAHA İYİDİR 

Karbon ayakiziniz için endişeleniyorsanız, bir kediye sahip olmak bir köpekden daha iyidir. Bir 2009 araştırması, bir köpeği yaşamı boyunca beslemek için gereken kaynakların Land Cruiser ile aynı eko-ayak izini yarattığını buldu. Bu arada, genel olarak daha az yiyen ve mısır veya sığır aromalı ürünlerden daha fazla balık yiyebilecek olan kediler, yalnızca küçük bir hatchback’in yaklaşık karbon ayakizine sahiptir. 

  1. OLAYLARI ATLATMANIZI SAĞLARLAR 

Sevilen birini kaybetmek inanılmaz derecede acı vericidir, ancak başa çıkmanın en iyi yollarından biri evcil hayvan sahibi olmaktır. Kedilerin insanların kayıplarını daha çabuk hazmetmelerine ve ağlama gibi daha az fiziksel ağrı belirtileri göstermelerine yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Sadece birer evcil hayvan olmalarına rağmen, kediler zor zamanlarda sosyal bir destek görevi görür. Yasta olan insanlar, duygularıyla ilgilenmek için evcil hayvanlarıyla konuştuğunu bildirmektedir. Çünkü yanıt vermeyecek ve başka bir insana göre yargılayamayacak bir şeyle konuşmak genellikle daha kolaydır. 

3. KEDİLER SİZİ FARKLI KILAR 

Eğer bekar bir erkekseniz ve randevu almayı başaramıyorsanız, bir kedi alın! Bir İngiliz anketi, kadınların yüzde 82’sinin hayvanları seven erkeklerden daha fazla etkilendiklerini kabul ettiğini buldu. Bir köpeğe sahip olmak arkadaşlık hayatınız için harikalar yaratacakken, bekar kadınların yüzde 90’ı bir kedinin sahip olduğu erkeklerin diğer erkeklerden daha “çekici” olduğunu söyledi. Arkadaşlık profilinde bir kedinizin olduğunu listelemek, aldığınız yanıtların sayısını arttırmak için harikalar yaratabilir. Ancak unutmayın, bir kedi sadece bir partner bulana kadar değil, bütün yaşam içindir. 

4. KEDİ SAHİPLERİ DAHA AKILLI  

Bristol Üniversitesi’nden İngiliz evcil hayvan sahiplerinin 2010 yılında yaptığı bir anket, kedilere sahip insanların köpek seven meslektaşlarından daha yüksek kolej derecelerine sahip olma ihtimalinin olduğunu buldu. 2014’te Wisconsin’deki bir araştırmacı 600 üniversite öğrencisini araştırdı ve kedi sahiplerinin de daha akıllı olduklarını buldu. (Ama muhtemelen kedinin kendisi sahibini daha akıllı yapmaz: Bristol araştırmasını yürüten araştırmacılar, daha akıllı insanların daha uzun saatlerde çalışma eğiliminde olduğunu ve kedilerin köpeklerden daha az dikkat gerektirdiği için daha iyi bir seçim olduğunu söyledi.) 

5. SAĞLIKLI BİR KALP  

Herhangi bir evcil hayvan sahibi olmak kalbiniz için iyidir. Özellikle de kediler stres seviyenizi düşürürler. Muhtemelen köpekler kadar çaba gerektirmezler ve yaşamınızdaki endişe miktarını düşürürler. Bir kedinin sizi sevmesi olumlu bir sakinleştirici etkiye sahiptir. Bir çalışma, 10 yıllık bir süre boyunca kedi sahiplerinin kalp krizi veya felç geçirme olasılıklarının kedi sahibi olmayanlara göre yüzde 30 daha düşük olduğunu tespit etmişlerdir (bunun nedeni kedi sahiplerinin daha rahat olması ve genel olarak daha az stres sahibi olması nedeniyle olabilir). 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir