Kedi Güvenlik ve Hijyeni


Bir çöp kutusunun kullanımını sağlayın ve öğretin. 
Bir kedi yetiştirirken, bir çöp kutusu kullanmayı öğretmeniz gerekir. Çoğu kedi için bu nispeten kolay bir işlemdir. Bir kediyi eve getirdikten sonra, içinde yiyecek, su, yatak ve çöp kutusu bulunan küçük bir alanda bulundurun. Kedi, banyoya gitmek için doğal olarak çöp kutusuna doğru yönelebilir, çünkü bunlar özel banyo alanlarını seçmek gibi doğal olarak temiz hayvanlardır. 

 • Çöp kutusunu kolayca erişilebilen ve kedinizin günlük aktivitesine yakın bir alanda saklayın. Bu, kedinin kullanışlı bir köşe yerine onu kullanmasını sağlamaya yardımcı olacaktır.
 • Çöp kutusunun sessiz ve özel bir alanda olduğundan emin olun. Çok fazla trafik veya gürültü varsa, kediniz onu kullanamayacak kadar stresli veya korkmuş olabilir.


Çöp kutusu eğitimi sorunlu ise denemeye devam edin. 
Kedi, çöp kutusunu otomatik olarak kullanmıyorsa, herhangi bir dışkı veya idrarı çöp kutusuna taşıyın ve kedinin, kutunun dışındaki banyoya gittiği alanları temizleyin. Kedi çöp kutusundaki dışkı ve idrar kokuyorsa, nereye gitmesi gerektiğini bilir.

 • Kediniz çöp kutusuna yaklaştıysa da içeri girmeyi reddediyorsa, farklı bir çöp deneyin. Kediniz kutuyu kullanması gerektiğini anlayabilir, ancak çöpün dokusunu sevmeyebilir.
 • Kediler zeki hayvanlardır. Kediniz çöp kutusunu kullanmayı reddetmeye devam ederse, veterinerinize danışın; altta yatan bir sağlık sorunu olabilir.


Çöp kutusunu düzenli olarak temizleyin. 
Kedinizin çöp kutusunu kullanmasını sağlamak için temiz ve düzenli olmasını sağlamanız gerekir. Katıları günlük olarak çıkarmayı unutmayın. Ayrıca tamamen boşaltmalı, kutuyu temizlemeli ve haftalık olarak tamamen yeni çöp atmalısınız.

 • Kedinizin çöp kutusunu düzenli olarak temizlemezseniz, tuvalete gidecek başka bir yer bulmak olasıdır.


Kedinize uyumak için rahat bir yer verin. 
Bir kedi yetiştirirken, kestirebileceği veya yalnız kalabileceği rahat bir yer olduğundan emin olmalısın. Tipik olarak, bu, bir yatağı kendi başına vererek ve o yatağı sessiz ve sıcak bir köşeye yerleştirerek yapılır. Yoğun veya kalabalık bir evde yaşıyorsanız bunu başarmak zor olabilir, ancak kediniz noktanın kendisini bile seçebilir ve tek yapmanız gereken yastıklamayı sağlamaktır.

 • Birçok kedi, açık havada manzaraya sahip sıcak, güneşli bölgeleri sever. Soğuk günlerde bile, zayıf güneş ışığı kedinizin ihtiyaçlarına uyacak şekilde yeterli olacaktır. 
 • Bazı kediler uyuma yerlerini döndürmeyi severler. Bir ay pencerenin yanında uyumayı sevebilirler, bir ay da yatağın altında uyumayı tercih edebilirler!
 • Kedinizi belirli bir yerde uyumaya zorlamayın. Bu, sadece kediyi yere doğru çevirecek ve önleyecektir.

Çizdirecek bir yer sağlayın. Tüm kedilerin pençelerini sağlıklı ve çevik tutmak için bir süre içinde kaşınmaları gerekir. Mobilyalarınızı tahrip etmeden yapmalarını sağlamak için, bir kazıma direği veya kaşıma pedi almalısınız. Kediniz çizmeyi çok seviyorsa, her oda için bir tane almanız veya yapmanız gerekebilir.

 • Kedinize en sevdiğiniz tırmalama noktasının önüne yerleştirerek kullanmayı öğretin . Kedinizin pençelerini üzerine yerleştirin veya kendiniz çizin!
 • Üzerine katlayıcı sürtünerek kazıma direklerini ve kazıma pedlerini daha çekici hale getirin.
 • Her kedi farklı. Kediniz tırmalama direğini sevmiyorsa, tırmalama minderini veya karton kaşıma pedini deneyin.

Kedinizi içeride tutun. Özellikle şehirlerde yaşıyorsanız, içeride kalmak için bir kedi yetiştirmeye çalışın. İç mekanda yaşamak, hastalık, yaralanma veya kötüye kullanım risklerinin düşük olmasından dolayı yaşam süresini büyük ölçüde arttırır. Ayrıca bölgenizdeki kuşlar gibi güvenli ve sağlıklı vahşi yaşamı korumaya yardımcı olur. İç mekan kedisi eğlenceleri için, içeri girmesi için kutular, kedi oyuncakları ve güneşli pencere perdeleri sağlayın. Ayrıca en az iki kedi bulundurmayı düşünebilirsiniz, böylece siz dışarıdayken birbirlerini meşgul tutabilirler.

 • Kedinizi içeride tutmaya çalışıyorsanız, tüm kapıların kapalı tutulduğundan ve tüm pencere ve pencere ekranlarının sağlam olduğundan emin olun.


Kedinizi kapalı bir veranda oluşturun. 
Kedinizin dış mekanın manzaralarını ve kokularını gerçekten deneyimlemesini istiyorsanız, onu bir veranda olan bir “catio” olarak düşünün. Burası tipik olarak evinize takılan ve kedinizin serbestçe dolaşmasına izin vermeden dışarıda biraz zaman geçirmesini sağlayan kapalı bir alandır.

 • Bir catio, kedinize dışarıda olma uyarısını verir, ancak bölgenizdeki vahşi yaşamı kaybetme veya öldürme yeteneğini sınırlar.


Kedinizi düzenli olarak fırçalayın. 
Cinsinize bağlı olarak kitinizi daha sık fırçalamanız gerekebilir, ancak tüm ırkların en az haftada bir fırçalanması gerekir. Örneğin, Farsça kedilerin haftada 3-4 kez fırçalanması gerekir, ancak Amerikan stenografi kedilerinin sadece haftada bir kez fırçalanması gerekir. Haftalık fırçalama, dolaşmayı önler ve mobilyada veya yerde sürtünebilecek veya kedinizde kıl yumağı oluşturacak yedek tüyleri azaltır.

 • Kediler banyoya ihtiyaç duymazlarsa kötü bir şey yapmazlarsa ve kendilerini temizleyemezlerse. Bunun istisnası , kel olan ve cilt yağlarını kontrol altında tutabilmek için haftada bir kez banyoya ihtiyaç duyan Sfenks kedileridir 

Kedinin tırnaklarını kesmeyi unutma. Giyotin tipi veya makas tipi kediler için yapılan tırnak makası veya insan tırnak makası seçin. Makasları pençelere dik olarak yerleştirin. Çivinin sadece ucunu kesin. Çivinin içinde kan damarı bulunan arka kısmı olan çivinin kesilmemesi gerekir. 

 • Her hafta gençken kedinizin pençelerini kesmeye başlayın. Bu işlem sürecine alışacak ve yetişkin olduğunda daha az dirençli hale getirecektir.
 • Bir kedinin tırnaklarını kesmek, kedi düzenli bir şekilde dışarıya çıkmadığında, kuvvetli bir şekilde çivileri aşınabileceği yerlerde özellikle önemlidir.
 • Kedinizin pençelerini düzeltirken sorun yaşıyorsanız, nasıl yapılacağını göstermek için bir veteriner ya da kedi bakıcısına sorun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir