Kedi Beslemek

Kedinize kaliteli yiyecekler verin. Bir kedi yetiştirirken, ona besleyici gıda sağlamak önemlidir. Konserve ve kuru gıdalar, çoğunlukla hayvansal protein içerdiği ve fazla miktarda dolgu maddesi içermediği sürece iyi sonuç verir.

  • Kuru yiyecekler kedilerin dişlerini temiz tutmakta daha iyi olma eğilimindeyken, aynı zamanda susuzluk sürdükleri için kedinizi dehidrate edebilir. 
  • Kedinizi neyin besleyeceğinden emin değilseniz, kedinizin veterineriyle yemeklerinizi tartışın. Kedinizi neyin besleyeceğini, spesifik beslenme gereksinimlerine göre ne önereceğini önerecektir

Yaşa uygun kedi maması verin. Genç Kedi olduğunda, yavru kedi mamasını beslemelisiniz, ki bu da zekası ve vücudu için daha fazla yağ ve protein verir. Kedi yaşlandıkça, fazla kilolu olacak kadar fazla beslemeden tam beslenmesini sağlayan yiyecekleri beslemelisiniz. Kedinizi büyüdüğünde, sen gerekebilir geçiş Geriatrik kediler gerektiğini beslenme türünü sağlayan üst düzey gıda, üzerine.

  • Kediniz için asla ani yiyecek değişikliği yapmayın. Kedinizi kademeli olarak bir yiyecekten diğerine geçirin.

Uzun tüylü kedi tüy yumağı önleyici kedi maması verin. Uzun tüylü bir kediniz varsa, özellikle kıl yumakları boğma öyküsü varsa, kıl yumağı önleyici yiyecekler vermek iyi bir fikirdir. Çoğu durumda, bu tür yiyecekler kedinizin elde ettiği lif miktarını artırarak tüy yumaklarının önlenmesine yardımcı olur. Lif, sindirim oranını arttırır ve yiyecekleri ve saçları sindirim sistemi yoluyla daha etkili bir şekilde hareket ettirir. [3]

  • Veterinerinize, hangi kıl yumağı önleyici yiyeceklerin kediniz için en iyisi olduğunu sorun. Sadece kedinizin beslenme gereksinimlerini karşılamakla kalmayacak, aynı zamanda tüy yumaklarını da önleyecek yiyecek önerebilirler.


Kedinizi günde iki veya üç kez besleyin. 
Verdiğiniz yiyecek miktarı kedinizin boyutuna bağlı olacaktır. Yiyecek paketine bakın ve genellikle kedinizin boyutuna ve yaşına bağlı olan porsiyon boyutlandırma için talimatları izleyin. Çok çabuk yiyen kedilere daha küçük, daha sık öğünler verilmelidir. 

  • Veterinerinizle porsiyon büyüklüğünü ve beslenme programını tartışın Kedinizi sağlıklı bir kiloda tutabilmeniz için kedinizin özel beslenme gereksinimlerine dayanan önerileri olabilir.
  • Kedinizin hızla kilo aldığını fark ederseniz, veterinerinizle konuşun. Fazla kilolu olmak, diyabet ve eklem ağrıları da dahil olmak üzere, kedilerde önemli sağlık komplikasyonlarına neden olabilir.

İçme suyuna sınırsız erişim sağlayın. Kedinize her zaman temiz su sağlamak çok önemlidir, çünkü dehidrasyon kedinizi çok hasta edebilir. Suyu temiz, küçük bir kaba koyun ve günlük olarak değiştirin, böylece su kedilerin içmesi için çekici olacaktır. 

  • Çeşme içme kedi deneyin. Devridaim suyu akışı, kedinizin dikkatini çekebilir ve onu daha fazla içmeye teşvik edebilir.
  • Kedinin suyunu çöp kutusundan ve yiyeceklerinden uzak tutun. Kediler genellikle bu alanların yakınında bulunan suyu kirlenmiş olarak görür.
  • Kediniz sadece gözetimsiz bardaklardan içmeye meyilliyse, masanın üzerine taze su ile doldurulmuş bir bardak veya sadece kedinize uygun bir tezgah tutun!
  • Kediler seçici olabilir. Kediniz su içmiyorsa, su taze olmayabilir veya kase, çeşme veya cam kirli olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir