Jako Papağanlarının Cinsiyeti Nasıl Belirlenir ? | PET SÖZLÜK

Jako Papağanlarının Cinsiyeti Nasıl Belirlenir ?

Jako Papağanlarının Cinsiyeti Nasıl Belirlenir ?

Jako Papağanları, akıllı ve popüler kuşlardır. Eğer üretmek niyetindeyseniz veya başka bir kuşla beraber besliyorsanız ve üremeyi önlemek istiyorsanız papağanınızın cinsiyetini bilmek faydalı olabilir. Fiziksel olarak, cinsiyeti belirlemenin bir yolu yoktur, ancak erkekler ve dişiler arasında hafifçe farklılık gösteren bazı özellikler vardır. Kesin bir cevap almak istiyorsanız, bir kuş veterinerine başvurmalı veya bir DNA testi yaptırmalısınız. Jako papağanının cinsiyetinden emin olmanın tek yolu bu.

Beden Farklılıklarına Bakarak Cinsiyet Belirleme

  1. Erkekler ve dişiler arasında vücut tipinde ve boyutunda küçük farklılıklar vardır. Öncelikle, kuşunuzun erkek veya dişi olup olmadığını ölçmek için kuşunuzun genel vücut tipini analiz etmelisiniz. Erkekler genellikle 30-35,5 cm yüksekliğindedir. Dişiler genellikle bundan biraz daha kısadır.

Bir erkek Jako Papağanının gövdesi bir miktar yuvarlakken, dişilerin gövdesi daha ince olma eğilimindedir. Erkeklerin kafaları küçük ve yassı olma eğilimindedir ve boyunları daha kısadır. Dişiler daha büyük, yuvarlak başlı, uzun boyunlu olma eğilimindedir.

  • Renkleri inceleyin. Erkeklerde genellikle dişilerde daha koyu ve daha düzgün bir renk bulunur. Öte yandan, dişi jako papağanları, boyunlarından göbeklerine kademeli bir karartılı bir renklenme gösterirler. Bu teknik sadece 18 aydan daha büyük kuşlarda uygulanmalıdır. Bir yavru tüyleri hala büyüyor olacağı için renk yaşla birlikte değişecektir.

3 )Kuyruk tüylerini inceleyin. Geleneksel olarak, erkek jako papağanları, dişilerden daha koyu kuyruk tüyü renklerine sahiptir. “Ventral tüyler” denilen şeyi kontrol etmeniz gerekir. Bunlar, doğrudan kuş kuyruğunun altında bulunan yaklaşık 10 adetten oluşan tüy kümesidir. Jako papağanınızı alın ve tüylerini incelemek için yavaşça ters çevirin.

Dişiler gri ve kenarları olan ventral tüylere sahip olacaktır. Erkeklerde düz kırmızı olan ventral tüyler olacaktır. Erkek tüylerinde küçük beyaz bir çizgi de olabilir.

Unutmayın, bu test genç papağanlar için doğru değildir. Jako paapğanınız 18 aylık veya daha büyük olmadıkça, cinsiyeti belirlemek için kuyruk tüylerine güvenemezsiniz.

4) Kanatları kontrol et. Papağan kanatlarını çırparken gözlemleyin. Kanatların alt kısmında üç gri tüy görebilmelisiniz. Bu tüylerin renkleri erkeklerde ve dişilerde biraz farklıdır.

Dişilerde, tüyler genellikle beyaz ve koyu gridir. Erkeklerde, tüyler genellikle gri ve koyu gridir.

Bu fark çok hafif olduğu için tespit edilmesi zor olabilir. Cinsiyeti belirlemek için, kanat rengine ek olarak, bir jako papağanının diğer fiziksel özelliklerine de bakmalısınız.

Eğer jako papağanınızın cinsiyetini kesin olarak öğrenmeniz gerekiyorsa bir veterinere giderek DNA testi yaptırmak en doğru yöntemdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir