Hayvanlarda Şap Hastalığı | PET SÖZLÜK

Hayvanlarda Şap Hastalığı

Hayvanlarda Şap Hastalığı Nedir ?

Hayvanları maalesef ölümcül düzeyde etkisi altına alabilen şap hastalığı, ülkemizde hayvancılık sektöründe bulunan kişilerin, yıllardan beri korkulu rüyası olmuş durumda.

Hayvanlarda görülen şap hastalığı, çift tırnaklılarda meydana gelen, iş gücü, et ve süt kaybına neden olan, daha da ilerlerse hayvanın ölümüne yol açabilen çok ağır bir hastalıktır. Özellikle manda, sığıri koyun ve keçi gibi toynaklı hayvanlarda görülmetedir.

Toynaklı hayvanları genelde öldüren, öldürmezse de verimsiz hale getiren şap virüsünün vücuda yayılmasında birçok etken var. Tırnaklar, memler ve ağız içindeki çeşitli yaralarda bu hastalık görülebilmektedir. Hayvancıların korkulu rüyası olan bu virüsün 6 farklı tipi vardır.

Bunla: A, C, O, Asya 1, Sa t2, Sat 3 tipi.

Şap Hastalığı Nasıl Bulaşır ?

Şap bir virüstür ve bu virüs birçok nedenden bulaşabilmektedir. Bu hastalık karada ve suda çok uzun mesafelerde ilerleyebilmektedir. Bundan dolayı şap hastalığı bulunan yerlerde havalanan ya da su içen hayvanlar bu virüse yakalanmaya açık hale gelirler. Fareler, köpekler, insanlar, aletler ve araçlar vasıtasıyla şap virüsü yayılabilmektedir. Şap virüsü et, ilik, iç organ ve pastörize edilmemiş ürünlerde çok uzun süre yaşayabilmektedir.

Şap Hastalığının Belirtileri Nelerdir ?

Şap hastalığının belirtileri gözle görülebilen belirtilerdir.

Sığırlarda görülen belirtiler şunlardır.

  • Ateşlenme
  • Vücutta titreme
  • Cansız bakma
  • Ağızda salya birikmesi
  • Ağızda oluşan yaralar
  • Hassas ayaklar
  • Sütte azalma
  • Çok ağır vakalarda tırnaklar düşebilir
  • Buzağılarda ölüm yaşanabilir.

Şap Hastalığının Tedavisi Var Mı ?

Şap hastalığı bir virüsten bulaştığı için maalesef günümüzde bir tedavisi yok. Ancak bazı yöntemlerle hayvanlar üzerinde ki etkisi azaltılabilmektedir. Hayvanların ayaklarını ve ağzını yemek sodası solüsyonu ve sirkeli suyla silmek oldukça yararlıdır. Veterinerler tarafından verilecek belli başlı antibiyotik ilaçların kullanılması da bu hastalığın engellenmesi amacıyla kullanılan yöntemlerden biridir. Bu hastalık hayvandan hayvana değişiklik göstermektedir. Şap hastalığına yakalanan dirençli bir hayvan vücudunda yaralar oluşsa bile birkaç hafta içinde iyileşebilirken, güçsüz bir hayvan bu virüs yüzünden ağır yaralar alabilir hatta ölebilir. Ülkemizde şap virüsü için ikili, üçlü ve dörtlü karma aşılar yapılıyor. Veterinerler tarafından bu aşıların yapılması hayvanın bağışıklık sistemini güçlendirmekte ve ölüm riskini azaltmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir