HAYVAN HAKLARI | PET SÖZLÜK

HAYVAN HAKLARI

HAYVAN HAKLARI

                Hayvan hakları, hayvanların insan kullanımı ve sömürüsünden kurtulma hakkına sahip olduğu inancıdır, ancak bunun ne anlama geldiği konusunda çok fazla kafa karışıklığı vardır. Hayvan hakları, hayvanları insanların üstüne koymak veya hayvanlara insanlarla aynı hakları vermekle ilgili değildir. Ayrıca, hayvan hakları hayvan refahından çok farklıdır.

Çoğu hayvan hakları aktivistine göre, hayvan hakları, türcülüğün ve hayvanların duyarlılığının (acı çekme kabiliyeti) reddedilmesine dayanmaktadır.

İnsanlar, et, süt , yumurta,  hayvan deneyleri , kürk,  avcılık ve sirkler gibi sayısız yolla hayvanları kullanır  ve  sömürürler

Hayvan deneylerinin olası istisnası ile, hayvanların bu kullanımlarının tamamı anlamsızdır. İnsanların et, yumurta, süt, kürk, avcılık veya sirklere ihtiyacı yoktur. Amerikan Diyetetik Derneği, insanların veganlar olarak mükemmel sağlıklı olabileceğini kabul ediyor.

Hayvan deneyleri konusunda, çoğu kozmetik ve ev ürünleri testinin gereksiz olduğu konusunda hemfikirdir. Yeni bir mobilya cilası veya ruj, yüzlerce veya binlerce tavşanı kör etmek, sakatlamak ve öldürmek için anlamsız bir neden gibi görünüyor.

Pek çok kişi, insan sağlığı için acil ve açık bir uygulama olmadan, bilim uğruna hayvanlar üzerinde yapılan bilimsel deneylerin gereksiz olduğunu, çünkü hayvanların acı çekmesinin insan merakını tatmin ettiğinden bahseder. Bu sadece tıbbi deneyler bırakır. Hayvan deneyleri insani tıbbi gelişmelere yol açsa da, zihinsel hastalar veya bebekler üzerinde yapılan deneylerden daha fazla deney için hayvanları sömürmeyi haklı olarak haklı çıkaramayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir