Fransız Bulldog Hakkında İlginç Gerçekler | PET SÖZLÜK

Fransız Bulldog Hakkında İlginç Gerçekler

Cins hakkında ilginç gerçekler

Fransız Bulldog hassas bir cins midir? Hayır, İngiltere’deki ve dünyanın başka yerlerindeki en popüler köpeklerdir

Aslen Eski Yunanistan’dan oldukları düşünülüyor

Fransız Bulldoglar uçaklarda seyahat ederken büyük özen gösterilmelidir çünkü bunlar brakisefali bir ırktır ve bu nedenle kargo ambarlarında seyahat ediyorlarsa daha fazla risk altındadırlar.

Fransız Bulldoglar iyi yüzücüler değildir.

Fransızlar doğası gereği çok hassas köpeklerdir ve atılmaktan nefret ederler.

Kulaklarında gül şeklinde ya da yarasa şeklinde iki sekil olabilir.

Fransız Bulldoglar, Dali adında bir köpeğe sahip olan Hugh Jackman’ı da içeren dünyaca birçok ünlü firmanın favorisidir.

Görünüm

Ortalama Yükseklik: Erkekler 30 cm, Kadınlar 30 cm

Ortalama Ağırlık: Erkek 12,5 kg, Kadın 11 kg

Fransız Bulldoglar küçük ama oldukça kaslı ve güçlü görünümlü köpeklerdir. Düzgün kaplamalı, kompakt yapılı, kemikli ağır, güçlü küçük köpeklerdir. Baş, çevresinde tipik olarak bulunan deri kıvrımları ve kırışıklıkları olan hafif yuvarlatılmış bir kafatasına sahiplerdir.

Gözler arası geniş, kafatasından alçakta, kulaklardan olabildiğince uzaktadır. Bir Fransız Bulldog’un kulakları genellikle ‘yarasa kulakları’ olarak adlandırılan kendine özgü bir şekle sahiptir.

Gövde kısa ve yuvarlak, kaslı ve kompakt olup geniş omuzlar ile Fransız Bulldog’a güçlü bir görünüm kazandırır. Kuyruk düz veya dik olabilir, ancak asla kıvrılmaz.

Mizaç

Fransız Bulldoglar, insanların yanında olmayı, kendi başlarına bırakmayı tercih etmekten daha çok seven, mükemmel bir arkadaştır. İnsan temasını canlandırıyorlar ve ne zaman olursa olsun “palyaço” gibi davranmaktan başka bir şey yapmıyorlar. Stanley Coren’in “akıllılarına” göre sıralanan köpek ırkları listesine dayanan ortalama çalışma zekâsından biraz daha düşük olduğu düşünülüyor, ancak tatlı ve şefkatli doğaları sayesinde birlikte yaşanması kolay ve sadık yoldaşlar olarak biliniyor.

Daha küçük evlerde ve dairelerde yaşayan insanlar için iyi bir seçimdir. Ancak  kendi başlarına bırakılmaktan hoşlanmazlar.

Fransız Bulldog, sessiz bir yaşam süren insanlar için ideal bir evcil hayvan tercihi çünkü sahibiyle kanepede mutlu bir şekilde oturacaktır. Bununla birlikte, bu küçük köpeklere düzenli günlük egzersiz yapılması gerekir ve ideal olarak bunun günde en az 1 saat olması gerekir, aksi takdirde Fransız Bulldoglar hızlı bir şekilde kilo toplayabilir. Obezite, cins için her türlü sağlık sorununu geliştiren ve yaşam süresini önemli ölçüde kısaltan gerçek bir sorundur.

Daha önce de belirtildiği gibi, Fransızlar diğer ırklara kıyasla en zeki köpekler değildir, ama bu eğitilmesi oldukça kolay oldukları anlamına gelir. Bazı Fransızlar hileler bile öğrenebilir.

Pozitif pekiştirme eğitimi esastır, ancak köpeklerin çok fazla kilo almamalarını sağlamak için, özellikle konu hala yavru köpekler olduğunda, bir Fransıza eğitimi sırasında ne kadar ödül verildiğini izlemek önemlidir. Çok fazla ağırlık taşımak, büyüyen eklemler üzerinde fazladan baskı uygular ve her türlü kemik deformasyonuna yol açabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir