Forum

Konu ve mesaj oluşturabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Köpeğinizle Egzersiz


Köpeğinizi yürüyüşe çıkarın. 
Sağlıklı beslenmenin yanı sıra, egzersiz köpeğinizi de formda tutar ve ona iyi bir zihinsel ve fiziksel uyarı verir. En azından evcil hayvan arkadaşınız günde iki kez yürüyüş yapmayı takdir edecektir. Yürüyüşler sırasında köpeğe dikkat edin ve onlarla etkileşime geçin. Farklı yerlere giderek yürüyüşleri ilginç hale getirin.

  • Uzunluk, köpeğinizin yaşına ve cinsine göre değişecektir: yavru köpekler ve küçük cins köpekler daha kısa yürüyüşlere ihtiyaç duyacaktır (maksimum 15 dakika);
  • Brakisefali köpekler (bulldoglar gibi itti burunlu köpekleri düşünün) günde üç ila dört kez kısa yürüyüşlerle (yaklaşık 10 dakika) en iyisini yapar.
  • Elbette, hiçbir köpek, tıpkı bir insan sporcusu gibi egzersiz yapmak için şartlanmadıkça fazla egzersiz yapmamalıdır.


Veterinerinizle tıbbi sorunları olan bir köpek egzersizi hakkında konuşun. 
Köpeğinizin artrit veya diyabet gibi tıbbi bir rahatsızlığı varsa, egzersiz yaparken dikkatli olun. Bir artritik köpeğin eklem ağrısı, yürüyüşe çıkmaya daha az meyilli olabilir. Veterinerinizle hafif egzersiz rejimlerinin yanı sıra köpeğiniz için tedaviler veya ağrı kesiciler hakkında konuşun.

  • Artritli yaşlı köpekler günde üç ila dört kez kısa yürüyüşlerle (yaklaşık 10 dakika) en iyisini yaparlar.

Köpeğinizle bir oyun oynayın. Bir köpeği egzersiz yapmanın ve aynı zamanda eğlenmenin bir diğer harika yolu da etkileşimli oyunlar oynamandır. Köpeği, oyunun sıcağı boyunca kaçamayacağından emin olmak için kapalı bir park veya bahçenin içinde olduğu sürece oynamak harika bir oyundur.

  • Köpeğinizin kovalamak için baloncukları patlatmak, fazla enerji harcamak zorunda kalmayacağınız başka bir eğlenceli oyundur.

Dışarı çıkmadan önce hava durumunu kontrol edin. Egzersiz yaparken dışarı çıkarken köpeğinizi olumsuz yönde etkilemeyeceğinden emin olun. Çok sıcaksa, köpeğinizin sıcak çarpması riski olabilir. Çok soğuksa, köpeğiniz donmaya karşı hassas olabilir.