Evcil Hayvanınızla Nasıl Arkadaş Olunur

1. Evcil Hayvan Güven Oluşturma

1.
Sakin ol. Bu oldukça açıklayıcı. Düzenli nefes alın, hareketlerinizi pürüzsüz ve yavaş yapın (anormal görünecek kadar yavaş olmasa da, bazı hayvanlar da çıldırır) ve sakin, normal bir sesle konuşun. Sesli olmaktan kaçının.

 • Etrafınızda gergin görünüyorsa, çok fazla kıpırdanırken, yüksek sesle ve endişeyle konuşup hızlı, sarsıntılı hareketler yapan biriyse nasıl hissedeceğinizi düşünün. Bu, çoğu insanın en azından biraz gergin hissetmesini sağlar – hayvanlar için aynıdır.
 • Ne yaptığınız önemli değil, evcil hayvanlarınızla iş yaparken daima sakin olmaya çalışın. Onlara çok kızdıysanız, onlarla ilgilenmeden önce kendinizi sakinleştirmek için bir dakikanızı ayırın. Senden saygı duymalarını istiyorsun, senden korkmuyorum.

Sabırlı ol. Evcil hayvanınızla kalıcı bir bağ kurmanın biraz zaman alabileceğini anlayın. Yavru köpekler ve yavru kediler gibi bazı hayvanlar, etrafınızda doğal olarak savunma davranışlarına daha yatkın olabilecek küçük memelilerden ve sürüngenlerden daha kolay olabilir.

 • Evcil hayvanınız size hemen ısınmazsa, zaman verin. Tutarlı, kibar, saygılı davranış ve uygun muamele kullanımı ile, onu kazanabilmelisin.

Tutarlı ol. Yaptığınız her işte, beslenmeden eğitime ve ikisi arasındaki her şeyde tutarlı olun. Evcil hayvanlar, kendilerini güvende hissetmek için tutarlılık ve yapıya ihtiyaç duydukları için çocuklara benzer.

 • Sizden neler bekleyebileceklerini bildiklerinde, evcil hayvanlarınızın etrafınızda kendilerini rahat hissetme olasılıkları daha yüksektir (sizden bekleyebilecekleri tahmin edilemez, agresif davranışlar… beğenmeyecekleri sürece).


Patron ol. 
Kural ve sınırları belirleyin ve bunlara bağlı kalın. Her gün evcil hayvanınızla birlikte bu kuralları ve sınırları uygulamak için zaman ayırın. Eğer evcil hayvanınız bir kuralı ihlal ederse, beden dilini kullanın ve sakin olun ama yaptıklarının iyi olmadığını bilmelerini sağlamak için sert kelimeler kullanın. Patron olduğunuzu belirledikten sonra, kuralları sürekli uygularken daha yumuşak ve onlarla sevişmek sorun değil.

 • Köpeklerle buna “alfa köpek” diyorlar. Köpekler, lider olduğunuz ve kendileri için karar alabilecekleri konusunda güven duydukları zaman mutlu oluyorlar. Daha sonra liderlik yapma, insanlarla, diğer hayvanlarla ve garip durumlarda özgürlüğe sahip olabilirler çünkü rehberlik için size bakarlar ve kendinize güvenirsiniz. Köpeğinizle “arkadaş” olduğunuzu hissetmeniz sorun değil, ancak köpeğinizin onun lideri olduğunu bilmesi gerekiyor.
 • Kediler, genellikle alfa olmaktan hoşlandıkları için kontrolü daha kolay olabilir. Kediniz sizi zorlarsa (sık sık size saldırır ya da kurallarınızı görmezden gelirseniz), onu eğitmenin iyi bir yolu kötü şeyler yaptığında onu görmezden gelmek ve onayladığınız şeyleri yaparken onu övmektir. Kediler kontrol edilmekten hoşlanmayabilirler, ama daha az göz ardı edilmekten hoşlanırlar.
 • Yemek patron olduğunu kanıtlamanın iyi bir yoludur. Çoğu hayvan, onları her gün besleyen senin olduğunu görecek ve seni görmeyi dört gözle bekleyecek. Onlara iyi bir şey yaptıklarında davranırsanız, sizi mutlu etmek isterler.
 • Memnuniyetsizliğinizi evcil hayvanınızla paylaşmak için asla şiddet içeren eylemler veya dil kullanmayın. Eğer evcil hayvanınız onaylamadığınız bir şeyi yaparsa, sakince ve sıkıca, fiziksel olarak incinmeden veya onlara bağırmadan tamam olmadığını söyleyin. Onlara zarar vermek, size itaat etmemek için size saldırma olasılıklarını arttırır.


Evcil hayvanınızın vücut dilini anlayın. 
Beden dili, evcil hayvanınız için ne tür bir hayvan seçtiğinize bağlı olarak çok farklıdır. Evcil hayvanınızın vücut dilinden emin değilseniz, bir kitap satın almayı veya kendi hayvanınıza adanmış bazı web sitelerini okumayı düşünün. Evcil hayvanınızın beden dilini anlamak, daha iyi bir iletişimci olmanıza yardımcı olacaktır, çünkü mesajınızı anladıkları şekilde göndermek için bazı duruşlarını, ifadelerini ve seslerini bile taklit edebilirsiniz.

 • Köpekler strese girdiğinde veya tehdit altında olduklarında, gözleri normalden daha büyük görünür. Köpeğiniz kendini iyi hissetmiyorsa, sanki gözlerini yumuyormuş gibi görünebilir. Köpeğiniz doğrudan size bakmıyorsa, ancak gözlerinin beyazlarını görmek için gözlerinin köşelerinden bakıyorsa (buna “balina gözleri” olarak adlandırılır), agresif patlama. Köpeğinizin stresli veya agresif hissetmesi durumunda, geniş gözleri sert bir vücuda eşlik edecektir. 
 • Kediniz size bakarsa ve size yavaşça yanıp sönerse, muhtemelen sevgi dolu bir iletişim kurar. Siz de sevginizi göstermek için bunu kedinize geri yapabilirsiniz. Kediler için, birinin gözünü başka birinin yanında kapatmak, güven göstermenin bir yoludur. Kediniz tehdit altında hissediyorsa kuyruğu dik ve kabarık olacaktır (tuvalet fırçasının sonuna benziyor); sırtını da muhtemelen kemerli olacak. 
 • Kuşlar gözleriyle, tüyleriyle ve sesleriyle oldukça etkileyici olabilirler. Kuşunun öğrencileri hızla büyüyüp da büzülürse, bu onların heyecanlandığına ya da büyük ilgi duyduğuna ya da korktuğuna ya da sinirlendiğine dair bir işaret olabilir – bağlam, hangi duyguyu olabileceğini söylerken önemlidir. Kuşlar kendilerini temizlerken tüylerini karıştırırlar; Bununla birlikte, tüyleri karıştırılmaya devam ederse, bu iyi olmadıkları anlamına gelebilir (bu durumda onları bir kontrol için veterinere götürün).

Evcil hayvanınızın sevdiği ve sevmediği şeylere saygı gösterin. Hayvan uzmanları bize hayvanlardan neler beklenebileceği konusunda genel rehber bilgiler veriyorlar, ancak insanlarda olduğu gibi çoğu hayvanın kendi tuhaflıkları olacak. Evcil hayvanınızın bireyselliğine saygı duymanız önemlidir; açıkça sevmediği şeyleri yapmaya çalışmayın. Bunun, evcil hayvanınızın evinizi idare etmesine veya sizi zorbalıklarına sokmasına izin verme ile aynı olmadığını unutmayın. Yine de kural ve sınırlarınıza sürekli olarak uymanız gerekir.

 • Köpeklerin genellikle şefkatli oldukları ve sahiplerine her zaman yakın olmak istedikleri bilinmektedir. Bazı köpekler olsa da (ve Shiba Inus bununla bilinir), sevilmemeyi veya kucaklaşmamayı tercih ederler. Köpeğinizin köpeği sevilmek istemiyorsa, zorlamayın. Belki de her gece evin başka bir odasında bir saat yalnız kalmayı sever. Mobilyalarınızı çiğnemediği veya halıya delik kazmadığı sürece, yalnız kalmasına izin verin.
 • Kedileri hayvanlar yerine garip oda arkadaşı olarak düşünmek kötü bir fikir değildir. Bir dakika, kediniz her tarafınızda olabilir ve çok şefkatli olabilir ve saniyeler içinde sizden kaçabilir ve birkaç saat boyunca görülmeyecek şekilde kaçabilir. Sizi veya evinizi incitmiyorsa, tuhaflığı kabul edin ve onun kendi “insanı” olmasına izin verin


Evcil hayvanınızın gözünden dünyayı görün. 
Evcil hayvanınızla ilgilenirken empatik olun. Aklında ne olup bittiğini bilmiyorsunuz, bu yüzden beden dilini okumayı denemek ve nelerden geçtiğini hayal etmeye çalışmak en iyisidir, böylece ona mümkün olduğunca iyi davranabilirsiniz.

 • Bir kurtarma köpeği önceki sahibi tarafından kötüye kullanılmış olabilir. Sokaklarda yaşayıp açlıktan ve korkmadan sizinle tanışmadan önce hayatının çoğunu harcamış olabilir. İlk başta dışarı çıkan bu köpekleri kanıtlayan birçok kanıt (çevrimiçi olarak sayısız kurtarma hikayesi ve video) var, bu insanların köpeklerini sevmeye ve onlara güvenmeye ve tam tersine gelmeye başladı. Köpeğiniz, sevmediğiniz, sakince, nazikçe ve kuralları sürekli olarak pekiştirdiğiniz şekilde davranıyorsa, bunlar ortaya çıkar.
 • Eğer evcil hayvanınız küçük bir memeli ise (sıçan, gerbil, gine domuzu, tavşan), aniden onları aşağı çekmeyin ve almayın ve korkmuş göründüklerinde şaşırmayın. Bunlar genellikle yukarıdan avlanan hayvanlardır, bu yüzden onların güvenini ve şefkatini kazanmak istiyorsanız, bir avcı gibi davranmamak en iyisidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir