Donskoy Kedisi | PET SÖZLÜK

Donskoy Kedisi

Temel Bilgiler

Kürksüz kedigiller hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyor ya da tüysüz kedinin hangi türünün sizin için uygun olduğunu düşünüyorsanız, tüm tüysüz kediler hakkında bilmeniz gereken birkaç şey vardır.

Tüysüz kediler, doğal gen mutasyonlarının sonucudur. Hangi spesifik genin mutasyona uğradığı ve baskın ya da resesif olup olmadığı cinse göre değişir. Ayrıca, bazı tüysüz kedilerde şeftali tüyü vardır. Tüysüz kedilerin özel bir bakım gerektirdiğini de unutmayın. Sık sık kalın bir süveter veya sıcak yatakları ile vücut sıcaklıklarını düzenlemek için yardıma ihtiyaç duyarlar ve güneşte uzun süre kalamazlar. Ek olarak, bazı cinslerin cilt üzerinde yağ birikmesini önlemek için düzenli bir banyoya ihtiyacı vardır. Donskoy Kedisinden bahsedecek olursak şunları söyleyebiliriz;

Rusya kendi tüysüz kedi ırkını, Donskoy‘u (Rus Kılsız), Don Kılsız veya Don Sphynx olarak da adlandırıyor. Sphynx görünümüne benzer olsa da, Donskoy eşsiz bir cins. Tüysüz doğası, resesif bir gen mutasyonundan çıkan Sphynx’in aksine, Donskoy, baskın bir gen mutasyonu sayesinde tüysüzdür.

Mutasyona uğramış genin bilinen taşıyıcısı 1980’lerin sonunda başıboş bir kedi olarak keşfedildi ve cins 1987’de Dünya Kedi Federasyonu’ndan tanınma aldı.

Donskoy kedi ırkı, masmavi gözleri ve tüysüz derisi ile kedi severlerin ilgisini çekmeyi hayli başarmış bir kedidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir