Dış Parazit Pire İçin Alınması Gereken Önlemler | PET SÖZLÜK

Dış Parazit Pire İçin Alınması Gereken Önlemler

Dış Parazit Pire İçin Alınması Gereken Önlemler

Bahar mevsiminin ve yavrulama sezonunun gelmesi ile beraber hayvanlarda mücadele edilmesi gereken önemli bir konuya dikkatinizi çekmek istiyoruz; PİRELER!

Pireler kedi ve köpeklerde en çok görülen dış parazitlerdir. Sıklıkla, konakçılarına ısırma esnasında salya bırakır ve pire salyası da hayvanlarda “Pire Alerjisi Dermatiti”ne sebep olabilir.

Hayvanlar arasında enfeksiyon hastalıkların taşınmasına sebep olur ve tek bir dışı pire bir günde 50 adet yumurta üretebilirler.

Siz evcil hayvan sahiplerinin bu konuda alabileceği çok basit önlemlerle pire mücadelesi başarı ile yapılabilir.

Evcil hayvanınızın üzerinde pire yoksa ve evden dışarı hiç çıkmıyorsa dahi Veteriner Hekiminizin uygun gördüğü aralıklarla dış parazit uygulamasını yaptırmanız gerekmektedir.

Pireler de aynı bakterilerin antibiyotiğe direnç kazanması gibi kullandığımız dış parazit ilaçlarına direnç kazanabilir, bu sebeple evcil hayvanınız için dış parazit ilaçlarını Veteriner Kliniklerinden temin etmeli ve bulunduğunuz bölgedeki pire popülasyon’u hakkında hekiminizden bilgi almalısınız.

Petshoplar ve marketlerin ilaç bulundurma yetkileri olmadığından, bu tür yerlerden temin edeceğiniz ilaçlar evcil hayvanınız için zehirlenme gibi önemli tehlikelere yol açabilmektedir.

Yavru ve emziren hayvanlarda ilaç dozlamasi normalden farklı olacağından yavru ve anne sağlığı için hekim kontrolünde ilaç uygulanması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir