Bambino Kedisi | PET SÖZLÜK

Bambino Kedisi

Temel Bilgiler

Kürksüz kedigiller hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyor ya da tüysüz kedinin hangi türünün sizin için uygun olduğunu düşünüyorsanız, tüm tüysüz kediler hakkında bilmeniz gereken birkaç şey vardır.

Tüysüz kediler, doğal gen mutasyonlarının sonucudur. Hangi spesifik genin mutasyona uğradığı ve baskın ya da resesif olup olmadığı cinse göre değişir. Ayrıca, bazı tüysüz kedilerde şeftali tüyü vardır. Tüysüz kedilerin özel bir bakım gerektirdiğini de unutmayın. Sık sık kalın bir süveter veya sıcak yatakları ile vücut sıcaklıklarını düzenlemek için yardıma ihtiyaç duyarlar ve güneşte uzun süre kalamazlar. Ek olarak, bazı cinslerin cilt üzerinde yağ birikmesini önlemek için düzenli bir banyoya ihtiyacı vardır. Bambino Kedisi özellikleri ise şunlardır;

Bambino, (italyanca bebek veya çocuk anlamına gelir) adından da anlaşılacağı gibi, tüysüz bir cins kedidir. Bu tüysüz kedi, doğal olarak oluşan genetik mutasyonlara sahip iki cins, Sphynx ve Munchkin arasında bir kırma ırk sayılabilir.

Kedi kısa boyunu Munchkin’den ve pürüzsüz derisini Sphynx’ten alıyor. Bununla birlikte, melez tüysüz bir kedi olduğu için, bazı kediler diğerlerinden daha fazla tüy alabilir – özellikle yüzünde, kulaklarda, bacaklarda ve kuyrukta. Bambino kedileri dışarı çıkmayı, sahibiyle vakit geçirmeyi, diğer hayvanlarla iyi anlaşmayı ve hoşça vakit geçirmeyi seven ve bu özellikleri ile kedi severlerin gönlünü çalan bir kedi türüdür. Halen uluslararası kedi derneklerinin hiçbiri tarafından tanınmamış olsalar da, bir çok kisinin sevdiği ve sahip olduğu sevimli kedilerdir.

Türkiye’de bu kedi türünü bulmak biraz zor olabilmektedir. Ayrıca fiyatları da nadir bulunmalarından kaynaklı çok yüksektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir